Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Tisková zpráva

Praha

Česká republika - hvězda v regionu CEE a SEE v rámci zastoupení luxusních značek a rozvoje nákupních tříd

Společnost Jones Lang LaSalle představuje nový průzkum maloobchodního trhu v regionech CEE a SEE


Praha, 14. listopadu 2011 - Jones Lang LaSalle vydává „Retail (maloobchodní) Barometr celého regionu CEE a SEE". Zpráva poskytuje ucelený přehled maloobchodního trhu v 97 milionovém regionu, který tvoří Polsko, Rumunsko, Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Chorvatsko a Srbsko. Studie, na základě které vznikl tento průzkum, byla vytvořena za přispění internetového dotazníku mezi klíčovými prodejci, developery a pronajímateli, kteří vlastní retailové prostory ve více zemích.

Beatrice Mouton, vedoucí oddělení maloobchodu pro region CEE a SEE, Jones Lang LaSalle, říká: „Zpráva ukazuje některé podobnosti, ale také rozdíly mezi jednotlivými zeměmi. Ze sedmi států CEE a SEE regionu jsou Chorvatsko a Srbsko jediné země, které nejsou členy EU, ale obě usilují o brzký vstup. Maloobchodní barometr v celém region ukazuje spíše příznivou situaci, přičemž některé země, jako je například Polsko, si vedou o poznání lépe než zbytek regionu, zatímco Maďarsko čelí nejsložitější situaci.“

Klíčové údaje a fakta vyplývající ze studie jsou následující:
• Aktuální nabídka maloobchodních prostor v regionu poroste v roce 2013 o dalších 2,5 milionu m², a na trhu přibude 45 nových obchodních center jen v roce 2012. To znamená, že se na trhu objeví k aktuální nabídce prostorů několik prvotřídních nemovitostí nejvyšší kvality.
• Česká republika má ve srovnání se zbytkem regionu nejvyšší hustotou maloobchodních prostor (231 m2 na 1000 obyvatel). Polsku patří druhá pozice s 197 m2 na 1000 obyvatel, Chorvatsko a Slovensko následují. I když Česká republika a Praha jsou dostatečně pokryty  a představují jeden z nejvyspělejších trhů z hlediska nabídky v celém regionu, přes 166.000 m² je ve výstavbě v nejvýznamnějších městech a jejich otevření je plánováno do roku  2013.
• Nákupní centra jsou v regionu jasným vítězem a jsou preferovanou cestou k expanzi. Vzhledem k poklesu cen nájmů v nákupních centrech, ztratily nákupní parky svou hlavní konkurenční výhodu, protože rozdíl ve výdajích na nájem v průměrném nákupním centru a průměrném retail parku se znatelně zmenšil.
• Franšízy jsou populárním obchodním modelem pro zahraniční expanzi avšak nalezení vhodného franšízového partnera s dostatečnými zkušenostmi a nutným finančním zázemím je náročné. Mimoto, rozhodnutí o tom, zda vstoupit na trh přes franšízu závisí na celkovém obchodním modelu dané firmy, někteří jako například H&M, C&A, New Yorker, Deichmann, Takko a Humanic preferují přímý vstup na trh. Jiní, jako například Debenhams, preferují výhradně model franšízy.

Klíčové výsledky průzkumu názorů na situaci v maloobchodu v České republice:
• 42 % plánovaných maloobchodních ploch spočívá v rozšířování stávajících center. Mezi taková patří například Centrum Černý most v Praze a Avion Ostrava.
• Praha má nejrozvinutější hlavní nákupní oblast (Na Příkopě a Václavské náměstí), která tvoří preferovanou lokalitu pro umístění vlajkových obchodů maloobchodních značek, které se chtějí zviditelnit na českém trhu. Po České republice následuje Maďarsko s obdobně silnou maloobchodní zónou umístěnou v centru Budapešti.
• Nejrozvinutějším trhem s luxusním zbožím je trh pražský. Navzdory krizi se v nejluxusnější pražské Pařížské ulici neustále objevují obchody luxusních značek jako  jsou Hermes, Ferragamo, Louis Vuitton, Burberry, Cartier, Dior a další. Hlavní města v ostatních zemích v CEE a SEE také přilákala některé luxusní značky, ale nikoliv v takovém rozsahu jako Praha.
• Hlavními značkami, které vstoupily na trh v roce 2011, jsou Desigual, Foot Locker, Dolce & Gabbana a luxusní italská značka spodního prádla La Perla.

Beatrice Mouton dodává: „Rakouští a němečtí provozovatelé, bývají v silnějším zastoupení na trzích České republiky, Slovenska a Maďarska. Zatímco španělské, italské, francouzské a v určité míře i britské značky jsou silněji zastoupeny v Polsku a Rumunsku, avšak jsou také zajímavější pro Chorvatské a Srbské zákazníky. Není žádným překvapením, že různé koncepty mají větší šanci na úspěch v zemích, které jsou si kulturně a historicky blíže. Je zajímavé, že Polsko a Rumunsko mají větší výběr mezi mezinárodními a národními provozovateli, avšak menší země jako Srbsko, Maďarsko, Chorvatsko a Česká republika zůstávají závislé především na mezinárodních značkách.”