Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Tisková zpráva

Praha

Pražské rezidenční projekty – polovina nových bytů aktuálně nabízených na pražském trhu se nachází ve výstavbě    


Praha, 22. května 2012 – Pražský trh rezidenčních nemovitostí zaznamenal v druhé polovině loňského roku příliv většího množství nově zahajovaných developerských projektů, které nyní tvoří polovinu aktuálně nabízených nových bytů v hlavním městě. Na začátku roku 2012 se v Praze ke koupi nabízelo 7.750 volných nových bytů, z nichž se 49 % nacházelo v aktuálně stavěných projektech, 30 % v dokončených projektech a 21 % ve fázi tzv. předprodeje. Oproti začátku roku 2011 se sice letos v lednu nabídka nových volných bytů v absolutních číslech snížila o 11 % (na začátku roku 2011 tvořilo nabídku volných nových bytů v Praze celkem 8.700 jednotek, na začátku roku 2012 to bylo již  zmíněných 7.750 bytových jednotek), nicméně počet volných bytů v rozestavěných a dokončených projektech se téměř vůbec nezměnil (viz tabulka níže). „Developeři v druhé polovině roku 2011 zahájili výstavbu většího počtu nových projektů. Rozhodující vliv měla především rostoucí poptávka (meziroční nárůst o 40 %) ale i odložená výstavba některých developerů, kteří se rozhodli svoje projekty v tuto dobu uvést na trh,“ říká Ondřej Novotný, analytik Jones Lang LaSalle, a dodává: „bohužel podmínky na trhu v letošním roce neočekáváme již tak příznivé a větší počet zahájených projektů by se mohl ke konci roku projevit ve vyšším počtu volných dokončených bytů. V letošním roce očekáváme v Praze prodej cca 3.500 až 3.800 nových bytových jednotek, což je 10 – 20% pokles oproti loňskému roku. Navíc na trhu letos sehrají roli prodeje obecních bytů řady pražských městských částí.“         
 
„V současné době tvoří 80 % všech volných nových bytů v Praze jednotky buď dokončené (30 %) nebo ve výstavbě (50 %). Na prodejní proces si dnes developeři rezervují 18 – 24 měsíců. Doba, která uplyne od výběru nového bytu až po jeho koupi se prodloužila, a dnes se pohybuje mezi 6 až 12 měsíci. Projekty, které jsou na trhu dva roky a více tvoří jen 10 % současné nabídky nových bytů,“ dodává Iva Nováková, vedoucí oddělení rezidenčních nemovitostí Jones Lang LaSalle.             
Nejrozsáhlejší developerská výstavba probíhá v Praze 9, Praze 5 a Praze 10, kde se soustředí 70 % výstavby nových rezidenčních developerských projektů v hlavním městě. 
Největší zájem je o menší a středně velké bytové jednotky o návrhu 2+kk a 3+kk, na které připadlo v loňském roce cca 70 % všech prodejů v Praze. V těchto statistikách ovšem není zohledněn rostoucí trend spojování menších jednotek na větší byty, se kterým se setkáváme u projektů v lokalitách vyhledávaných zejména pro rodinné bydlení.