Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Tisková zpráva

Varšava, Praha

CEE Capital Markets Outlook

Jones Lang LaSalle vydává zprávu k  investicím do nemovitostí v regionu střední a východní Evropy


Varšava, Praha, 11. května 2009- Polsko a ostatní země střední Evropy jsou v tuto chvíli silně zasaženy globální recesí. Ve své nejnovější zprávě „CEE Capital Markets Outlook April 2009“ poukazuje Jones Lang LaSalle na obzvlášť silný dopad na realitní trhy, kde se aktivita investorů a developerů významně propadla. Vyvolat zájem investorů mohou v tuto chvíli pouze ta nejlepší aktiva v nejlepších lokalitách. Ceny těchto nemovitostí se však nachází na velmi odlišných úrovních než na kterých byly před 18 měsíci. Hodnoty nemovitostí se rapidně propadají, což bezpochyby způsobí problémy dlužníkům a bankám- v mnoha případech bude pro zachování poměru Loan-To-Value zapotřebí dodatečného kapitálu.
        
S ohledem na výnosy, Tomasz Trzósło, vedoucí kapitálových trhů ve střední a východní Evropě společnosti  Jones Lang LaSalle informuje, že výnosy se ve střední Evropě výrazně zvýšily a v tuto chvíli se nachází na úrovni 7-7,5% za nejlepší kancelářské a maloobchodní nemovitosti a za logistické/výrobní nemovitosti bilancují nad 8%. To představuje hodnotu o 150 bázických bodů vyšší než úroveň průměrných udržitelných výnosů v západní Evropě, včetně Velké Británie, kde se momentální hodnota výnosů za nejlepší a dlouhodobě pronajaté budovy s minimálním rizikem nachází na úrovni 6%. 
 
Trzósło dodává, že aktivita nemovitostních investičních fondů, kterým postačuje nízká výnosnost, je ve střední Evropě momentálně velice limitovaná. Více aktivní zůstávají oportunistické fondy, které mají vysoká IRR očekávání a věří, že se pro ně ve střední Evropě naskytnou takové příležitosti, které jim tyto výnosy zajistí. Zatím však byly tyto fondy ve střední Evropě spíše neaktivní.
 
„Jsme toho názoru, že ceny nemovitostí budou i v příštích měsících pod tlakem, a tak budeme svědky dalšího zvyšování výnosů, a to až do podzimu 2009. Od podzimu 2009 očekáváme, že aktivita ožije a více investorů bude hledat nemovitosti právě ve střední Evropě, s tím, že se budou snažit využít nízkých cen a zdravých makroekonomických a demografických ukazatelů středoevropských zemí, obzvlášť pak Polska a České republiky. To povede ke stabilizaci výnosů a posléze jejich navrácení zpátky na dlouhodobou úroveň, kterou můžeme očekávat okolo 7% pro kanceláře a retail,“ dodává Trzósło.