Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Tisková zpráva

Praha

Hotelový trh v Praze vykazuje v roce 2012 známky oživení  


Praha, 27. června 2012 – V prvních čtyřech měsících roku 2012 vykázaly pražské hotely podle žebříčku STR Global téměř 18% meziroční nárůst příjmů z pokoje (revenue-per-available room), za kterým stála především jejich rostoucí obsazenost. Zatímco v roce 2010 se pohybovala obsazenost pražských hotelů na úrovni cca 62 %, v roce 2011 vzrostla na cca 67 %
a pro tento rok očekáváme další nárůst na cca 70 %. Vzhledem k tomu, že na pražském hotelovém trhu panuje silná konkurence, ceny pokojů (average daily rate) rostou jen minimálně a v průměru se pohybují okolo 73 EUR/noc.          


„V současné době je v Praze celkem 341 hotel, z nichž se cca 80 % (tj. 269) nachází v segmentu tří- až pětihvězdičkových a jen 20 % (tj. 72) hotelových zařízení má úroveň nižší. Nejvíce je v Praze hotelů tříhvězdičkových (tj. 162) a tvoří více než třetinu celkového počtu hotelových nemovitostí v české metropoli. Co se týče počtu ubytovacích kapacit, z celkové nabídky 26.416 hotelových lůžek se jich více než 50 % nachází v nejvyšším segmentu čtyř- a pětihvězdičkových hotelů,“ říká Karel Klečka, který se ve společnosti Jones Lang LaSalle věnuje oceňování hotelů.     

V průběhu desetiletí 2000 – 2010 zaznamenal hotelový trh v Praze prudký rozvoj. Nabídka hotelových kapacit se v této době rozšířila o cca 7.000 nových lůžek, z nichž se většina nacházela v segmentu čtyř- a pětihvězdičkových zařízení. Vysoká konkurence na trhu vedla k zastavení stavební aktivity. V roce 2011 nebyl na pražský trh uveden žádný nový hotel, v letošním roce to je jen Fusion Hotel*** v Panské ulici.

K návštěvníkům pražských hotelů patří především cizinci (80 %), u regionálních hotelových zařízení je poměr opačný (Češi 80 % a cizinci 20 %). V roce 2010 byla Praha oblíbenou turistickou destinací Němců, Rusů, Italů, Britů a Američanů. V roce 2011 se snížil podíl Italů (o 2 %) a Britů (o 14 %)
a meziročně vzrostl podíl Němců (o 11 %), Rusů (o 60 %) a Američanů (o 2 %). Vzrůstající návštěvnost vykazují turisté z Asie (Čína a Jižní Korea) a jižní Ameriky (Brazílie).

„Navzdory stoupajícím počtům zahraničních turistů, kteří Prahu navštěvují, se ceny hotelových pokojů v zásadě nemění a v průměru se nyní pohybují okolo 73 EUR/noc. Důvodem je vysoká konkurence, která drží hotelové ceny výrazně pod úrovní roku 2008 (o cca 30 % – 40 %). Nicméně obsazenost pražských hotelů již třetí rok trvale roste – předpoklad pro letošní rok se pohybuje na úrovni 70 %,“ říká Karel Klečka z Jones Lang LaSalle a dodává: „největší návštěvnost vykazují pražské hotely na jaře/začátku léta a na podzim, kdy se v Praze koná řada festivalů a akcí s mezinárodní účastí a zároveň panuje počasí příznivé pro turismus.“

„Poslední realitní transakce s pražskými hotelovými nemovitostmi se uskutečnily v roce 2010 (šlo o pětihvězdičkové hotely v centru Prahy InterContinental a Mandarin Oriental). V letošním roce změnil vlastníka karlínský hotel Ibis***, který koupila od irské Quinn Group německá společnost pentahotels,“ dodává Angus Wade, viceprezident Jones Lang LaSalle Hotels EMEA.