Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Tisková zpráva

Praha

Objem investic do komerčních nemovitostí v regionu střední a východní Evropy meziročně vzrostl o 38 %

Česká republika se přitom na celkovém objemu investic v regionu podílí 23 %


​Praha, 7. srpna 2013 – Jones Lang LaSalle zveřejnil zprávu CEE Investment Market Overview, která shrnuje trendy a investiční transakce zaznamenané v první polovině roku 2013 na trhu komerčních nemovitostí v regionu střední a východní Evropy.


Podle analýzy Jones Lang LaSalle bylo v prvním pololetí roku 2013 v regionu zaznamenáno více než 50 investičních transakcí v celkové hodnotě asi 1,74 miliard eur. To ve srovnání s první polovinou roku 2012 představuje meziroční nárůst 38 %. Česká republika je druhým největším trhem regionu s podílem přibližně 23 % následovaná Maďarskem (10 %), Slovenskem (8 %) a Rumunskem (4 %). Polsko zůstává vedoucím trhem regionu střední a východní Evropy s 56% podílem. Bulharsko, Chorvatsko a Srbsko zatím žádnou investiční aktivitu nezaznamenaly.

Transakce v oblasti kancelářských nemovitostí představují zhruba 60 % všech obchodů a téměř 70 % objemu investic v našem regionu. Následují transakce v oblasti maloobchodních nemovitostí představující asi 30 % všech obchodů a přibližně 20 % objemu investic v regionu střední a východní Evropy.


Troy Javaher, vedoucí oddělení realitních investic pro region střední a východní Evropy, vývoj komentuje: „Přestože celkový ekonomický výhled v regionu se různí, v posledních 6 měsících pozorujeme zvýšenou aktivitu investorů v této oblasti. Polsko si přitom stále udržuje vůdčí postavení, avšak Česká republika, Maďarsko a Slovensko svou pozici výrazně zlepšují. Vzhledem k tomu, že několik důležitých transakcí má být uzavřeno až v druhé polovině roku, předpokládáme, že objemy za rok 2013 dosáhnou asi 3,5 miliard eur, což se blíží číslu 3,84 miliard eur z roku 2012.“


Významné meziroční zlepšení na českém trhu
Celkový objem investic zaznamenaných v prvním pololetí 2013 dosáhl přibližně 400 milionů eur. Velká většina transakcí, asi 60 % celkového objemu, se uskutečnila v Praze. Pokud jde o jednotlivé investice, největší transakcí v oblasti kancelářských nemovitostí byla koupě prémiové kancelářské budovy Andel Park. Tato nemovitost na Praze 5 velikostí přesahující 18 tisíc m2 byla zakoupena GLL Partners od německého otevřeného fondu SEB za cenu zhruba 65 milionů eur.

Nejaktivnějším sektorem byl v prvním pololetí kancelářských trh s celkovým objemem investic téměř 200 milionu eur. Během první poloviny roku 2013 se neuskutečnila žádná transakce v oblasti kancelářských nemovitostí v regionech a investoři se dále soustředili na hlavní město. Významné transakce zahrnovaly osm nemovitostí napříč cenovým spektrem i strategickými sektory. Na jedné straně Mercury Business Centre v Praze 7 koupila PSN od Sberbank, zatímco na druhém konci spektra byl Trianon na Budějovické v Praze 4 zakoupen realitním fondem České Spořitelny REICO od Union Investment za zhruba 54 milionů eur. Další transakce zahrnovaly koupi kancelářské části Galerie Butovice, kterou od ING Bank koupil soukromý investor, prodej kancelářských budov patřících TMW Pramerica, a sice Staré Celnice nacházející se v samotném centru Prahy, společnosti Invesco RE a prodej Dvorana Office Centre v Praze 9 společnosti Alder Capital SE. Soukromý investor koupil Golden Cross od CPDP za zhruba 16 milionů eur.


V maloobchodním sektoru investice dosáhly 62 milionů eur. Řecký fond Bluehouse Capital koupil Obchodní centrum Rýnovka v Jablonci nad Nisou od CPDP. Transakce se stala třetí investicí, v níž jako hlavní nájemce figuruje Interspar, v portfoliu obchodních center, které Bluehouse Capital vlastní v České republice. Standard Life koupil zbývající podíl v retailových parcích v Olomouci a Ostravě od společnosti Pradera za zhruba 30 milionů eur. Retail park Paráda v České Lípě od Lordshipu koupil Pragorent.

Také investiční objem v sektoru industriálních nemovitostí se zvýšil; ve srovnání s prvním pololetím roku 2012 až o výrazných 75 %. Nevýznamnější položku v něm představoval prodej 50% podílu v Prologis European Portfolio společnosti Norges Bank a odprodej nově vystavěného průmyslového parku Pilsen West japonské společnosti Kajima společnému podniku NBGI a Panattoni.


Celkový objem obchodů doplnil prodej hotelu Palace vlastněného společností Warimpex soukromému českému investorovi. Nový majitel převzal provoz hotelu po společnosti Vienna International Hotelmanagement AG.


Stuart Jordan, vedoucí oddělení realitních investic české pobočky Jones Lang LaSalle, shrnuje: “Určitá míra důvěry a likvidity se v prvním pololetí roku 2013 vrátila i na český realitní trh. To je patrné z objemu investic, který přesahuje 400 milionů eur, i s tím spojeného výrazného zlepšení oproti stejnému období v roce 2012. Mnoho transakcí podepsaných v prvním pololetí ještě nebylo formálně uzavřeno. Pravděpodobně budou ale znamenat trojnásobný meziroční nárůst objemů. Příkladem může být prodej projektu The Park o velikosti asi 116 tisíc m2 vlastněného fondem Aberdeen DEGI společnosti Starwood Capital Finance, který byl formálně uzavřen začátkem července. Tato vyšší likvidita se odráží na velkém množstvím investičních transakcí, které jsou v současnosti v závěrečné fázi vyjednávání (odhadované zhruba na 0,5 miliard eur). Zároveň se zužuje propast mezi očekáváními prodávajících a kupujících v některých sektorech. To nás utvrzuje v názoru, že objemy investic za celý rok budou významně přesahovat hranici 1 miliardy eur.“