Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Tisková zpráva

Praha

Pražský trh s novými byty v první polovině roku 2013


​Jones Lang LaSalle vydává zprávu o trhu rezidenčních nemovitostí v první polovině roku 2013 při příležitosti spuštění vyhledávacího serveru homefinder.cz. Ten nabízí jak přehled rezidenčních nemovitostí nabízených společností Jones Lang LaSalle, tak také veškeré publikace a aktuální zprávy průzkumu trhu, které společnost k vývoji rezidenčního trhu připravila.


​Praha, 19. září 2013 – V první polovině roku 2013 se v Praze v nových bytových domech a viladomech prodalo 2 505 bytů, což je o 20 % více než v první polovině roku 2012 (kdy se v Praze prodalo 2 013 nových bytů). Z lokalit stále dominuje Praha 9, Praha 5 a Praha 10, ve kterých bylo prodáno celkem cca 1 900 bytů. Není rovněž překvapující, že prodeje byly uskutečněny převážně v projektech nižšího standardu v lokalitách na okrajích Prahy, např. Zličín (Praha 5), Horní Měcholupy (Praha 9), Vysočany (Praha 9) nebo Kyje (Praha 9). Zmiňované lokality dominují rezidenčnímu trhu v objemu prodejů už delší dobu. Ne náhodou jsou to lokality, ve kterých své projekty realizují největší developerské společnosti.
 
Co se týká skladby prodaných jednotek, stejně jako loni, i když s mírným poklesem, převládají menší jednotky. V první polovině roku 2013 byl podíl prodaných 1+kk a 2+kk 56 % oproti loňským 60 %. Rovněž výrazně převládají prodeje nejlevnějších projektů pod 45 000 Kč za m2, které například v loňském roce tvořily přes 65 %.

Za posledních tři roky velice rychle klesá počet volných nových bytových jednotek v různé fázi výstavby. Zatímco v roce 2010 bylo na trhu k dispozici téměř 9 000 jednotek, aktuálně je na pražském rezidenčním trhu k dispozici celkem 6 066 bytů. Počet volných bytů tak klesal jak za celý loňský rok (o 15 %), tak i v prvním pololetí 2013 (o 7,5 %).

Dokončené a zahájené nové bytové jednotky v Praze
Dokončeno bylo v první polovině roku 2013 celkem 1 655 jednotek, což je oproti stejnému období v loňském roce nárůst o cca 10 %. Ve stejném období bylo zahájeno pouze 1 224 bytů ve 27 projektech, což je sice srovnatelné s předchozím rokem, ale je zde patrný deficit mezi zahájenými byty a prodejními statistikami.

Tento trend útlumu developerské výstavby tedy pokračuje. Na druhou polovinu roku je plánováno zahájení 3 800 bytů, avšak většina z nich prozatím není ani ve fázi prodeje, proto očekáváme spíše cca 2 000 – 2 300 zahájených bytů.

Lokality s vyšší výstavbou jsou již tradičně Praha 10, Praha 5 a Praha 9, které tvoří 75 %  nabídky na trhu. Pouze ve dvou katastrálních územích bylo zahájeno více než 100 jednotek v první polovině 2013 – jsou to: Smíchov (Praha 5) a Horní Měcholupy (Praha 10).
 
V současné době je v Praze více než 5 400 jednotek ve výstavbě s očekávaným dokončením v roce 2013 a 2014 v již zmiňovaných lokalitách Prahy 10, 9 a 5, které tvoří cca 80 % trhu.
 
Cenová úroveň nových bytových jednotek v Praze
Cena na trhu se za posledních několik měsíců víceméně stabilizovala a výkyvy jsou způsobeny především měnící se strukturou nabídky, lokálními cenovými „válkami“ mezi některými developery a důsledky změn DPH. V současné době je průměrná cenová úroveň nových bytů na 51 052 Kč za m2 bez DPH. Mezi jednotlivými lokalitami jsou však diametrální rozdíly, a tak nejnižší průměrné ceny dosahuje Praha 9 s 43 254 Kč za m2 a naopak v centru překračuje průměrná cena 166 000 Kč za m2. Diferenciace mezi jednotlivými projekty je pak zcela pochopitelně ještě výraznější.
 
„Současný trh je trhem hlavně domácích silných developerů, které tvoří většinu objemů na trhu. Poměrně stabilní ceny a nízké úrokové sazby jsou velice kladným podpůrným nástrojem prodejů a lidé opět zvažují rezidenční nemovitosti jako investici,“ dodává Iva Nováková, vedoucí oddělení rezidenčních nemovitostí Jones Lang LaSalle.

homefinder.cz
Server homefinder.cz nabízí rychlé vyhledávání rezidenčních nemovitostí v nabídce Jones Lang LaSalle dle všech důležitých parametrů, jako je lokalita, dispozice či cena. Přináší ale také zdarma pravidelné informace o trhu rezidenčních nemovitostí vycházející z vlastních exkluzivních průzkumů trhu a dalších odborných publikací.