Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Tisková zpráva

Praha

Objem investic do hotelových nemovitostí v České republice dosáhl za uplynulý rok 250 milionů eur


​​​Praha, 15. dubna 2014 – Ekonomická krize měla zásadní dopad na finanční výsledky hotelů a provozovatelé ubytovacích zařízení v letech 2008 a 2009 zaznamenali prudký pokles tržeb. Průměrný roční nárůst celkových příjmů na pokoj (RevPAR), který mezi léty 2010 a 2013 rostl v průměru o 4,1 % a v roce 2013 dosáhl hodnoty 50 eur, však signalizuje opětovné zlepšení situace. Přispěl k němu nárůst obsazenosti, která z 62,6 % v roce 2010 vzrostla až na 69,5 % v roce 2013. To představuje celkové zlepšení o 7,3 procentních bodů. Naopak průměrná sazba za noc (ADR) během tohoto období stagnovala v důsledku velmi konkurenčního hotelového trhu. Přestože se situace od roku 2010 zlepšila, tržby dle ukazatele RevPAR zůstávají stále zhruba 30 % pod předkrizovým průměrem.

„Vysoce konkurenční prostředí na pražském hotelovém trhu brání jeho rychlému zotavení. Trh stále doplácí na výrazný nárůst nabídky a v tomto prostředí je pro hotely velmi složité zvyšovat ceny ubytování. Věříme však, že se v následujících letech obchodní výsledky zlepší v souvislosti s nárůstem turistického ruchu,“ říká Robert Brydone, vedoucí oddělení oceňování nemovitostí JLL.

Během roku 2013 vzrostla také investiční aktivita na hotelovém trhu. Ta vrcholila koncem roku, kdy se uskutečnila největší transakce českého hotelového průmyslu za poslední dekádu - akvizice hotelu InterContinental s 372 pokoji, ve které JLL zastupovala kupujícího, společnost Best Hotel Properties. Další významnou transakcí byl prodej hotelu Kempinski Hybernská Prague se 75 pokoji, kde JLL zastupovala prodávajícího. Částka, za kterou byl hotel prodán, nebyla zveřejněna. Kromě toho český hotelový trh zaznamenal také akvizici hotelového portfolia čítajícího 11 nemovitostí. Součástí této transakce byl prodej Grand Hotelu Bohemia Praha (78 pokojů), Crowne Plaza Prague (254 pokojů) a Grandhotelu Brno (105 pokojů). Jen za minulý rok tak v České republice změnily majitele hotelové nemovitosti za přibližně 250 milionů eur. To naznačuje návrat důvěry investorů v místní trh.

V návaznosti na to lze očekávat postupný růst cen na pražském hotelovém trhu podpořený rostoucí obsazeností a omezenou budoucí výstavbou nových hotelů. "Očekáváme, že zvýšený příliv investičního kapitálu do střední a východní Evropy během roku 2014 přispěje ke zvyšování cen hotelů. Domníváme se, že čtyř- a pětihvězdičkové hotely v centru města provozované pod hlavičkou některého z mezinárodních řetězců zůstanou i nadále středem zájmu investorů do hotelových nemovitostí. Menší hotely mimo nejužší centrum města budou pro investory atraktivní jen v případě, že dlouhodobě vykazují dobré finanční výsledky,“ vysvětluje Robert Brydone a dodává: „Proto je důležité mít dobře nastavený a efektivní program správy nemovitostí, který investorovi umožní využít zlepšujících se podmínek na trhu. Toho lze dosáhnout pouze prostřednictvím pečlivé správy nemovitého majetku, peněžních toků z daných aktiv a analýzy provozní výkonnosti. To vše potom může mít vliv na hodnotu investice.“​