Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Tisková zpráva

Praha

Rok 2014 by pro český investiční trh mohl být rekordním


​Praha, 23. července 2014 – Rostoucí investiční aktivita, kterou jsme zaznamenali už v druhé polovině loňského roku, pokračovala i v první polovině roku letošního. Přestože meziroční nárůst objemu investic představuje pouze 20 %, zvýšená aktivita investorů a množství kapitálu, který usiluje o vstup na český investiční trh, slibuje podstatný nárůst objemu realitních investic v následujících čtvrtletích. Dle některých prognóz by se co do objemu transakcí mohlo dokonce jednat i o rekordní rok. 

Zvýšení likvidity je způsobeno především bezprecedentním množstvím kapitálu na českém investičním trhu. Mnoho transakcí je pod nabídkou nebo v různém stádiu rozjednání, což opravňuje ke spekulacím, že by rok 2014 mohl zaznamenat obdobnou investiční aktivitu jako rok 2011 (2,06 miliardy euro) nebo dokonce rok 2007 (2,89 miliardy eur). Objem volného kapitálu bude i nadále působit na snižování yieldů. Sekundární nemovitosti a nemovitosti s možností přidané hodnoty již rovněž začínají naznačovat možný pokles výnosů. V první pololetí 2014 dosáhl celkový objem investic přibližně 713 milionů eur, což představuje nárůst o 20 % oproti prvnímu pololetí 2013, kdy bylo dosaženo objemu 592,5 milionů eur.

Většina transakcí byla uzavřena v Praze. Největší transakcí prvního pololetí byl prodej kancelářské budovy City Tower v Praze 4, kterou koupila společnost PPF od Proxy Finance za cenu přesahující 100 milionů eur. Dále následuje prodej Paláce Křižík v Praze 5, který od společnosti Cecopra koupila Generali/Česká Pojišťovna za zhruba 75 milionů eur, a Fashion Arena Outlet Centre, kterou od TK Development koupil investiční fond Mayer Bergman za zhruba 72 milionů. Tato akvizice tak představuje zatím největší transakci v oblasti maloobchodních nemovitostí v roce 2014.

Jak je v Praze obvyklé, trhu i v minulém pololetí dominovaly transakce z oblasti kancelářských nemovitostí. Kromě jiných zmiňme alespoň prodej kancelářské budovy v obvodu Prahy 1, Praha City Centre, kterou koupila společnost Tristan Capital od GLL přibližně za 50 milionů eur. Tato transakce byla dále doplněna dvěma významnými akvizicemi českých otevřených investičních fondů, a to prodejem Florenc Office Centre (budova KPMG), kterou koupila ZFP Invest od společnosti DEKA za cca 34 milionů eur, a prodejem budovy Qubix v Praze 4, kterou koupila REICO České Spořitelny od rakouského developera S+B za cca 34,5 milionů eur.

Další významné transakce v centru města zahrnují prodej Euro Astra Palace, který od MINT koupila společnost Avestus (za cca 42 milionů eur) a Paláce ARA (cca 18 milionů eur) a City Palais (cca 46,5 milionů eur), jejichž novými vlastníky se v obou případech stali soukromí rakouští investoři. Budovy v centru města zůstávají v hledáčku klíčových investorů působících na českém trhu, a proto očekáváme, že i v následujících čtvrtletích budou v této lokalitě uzavřeny další transakce.

V sektoru skladových nemovitostí bylo zaznamenáno několik menších transakcí jako např. prodej a následný pronájem produkční haly v Kopřivnici, kterou koupila společnost Palmer Capital od Bang & Olufsen za cca 11,5 milionu eur, a prodej D1 Zóny Nupaky, kterou koupilo CTP od společnosti Mosaic za přibližně 9,5 milionů eur. Přestože sektor industriálních nemovitostí zatím nezaznamenal žádnou velkou transakci, do konce roku očekáváme dosažení rekordních objemů. Evidujeme významné transakce v poslední fázi jednání, jejichž uzavření se očekává ve třetím čtvrtletí a které se stanou milníkem investičního trhu a rekordně navýší objem investic.

Podle našeho odhadu dosahují výnosy z nejlepších kancelářských nemovitostí 6,00 % (směřují pod 6 %), z nejlepších industriálních nemovitostí 7,50 % (směřují k 7 %). Výnosy z nejlepších maloobchodních nemovitostí se v roce 2014 dostanou díky chystaným transakcím výrazně pod 6,00 %. V následujících 6 až 9 měsících očekáváme snížení yieldů o nejméně 50 bazických bodů.