Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Tisková zpráva

Praha

Předběžné výsledky investiční aktivity v regionu CEE za třetí čtvrtletí znovu potvrzují očekávané rekordní výsledky


​Varšava, Praha, Budapešť, Bukurešť, Bratislava, Bělehrad, 8. října 2014  – Mezinárodní poradenská společnost JLL představuje předběžný souhrn investičních transakcí dokončených v prvních třech čtvrtletích letošního roku na trhu komerčních nemovitostí v zemích střední a východní Evropy.

V letních měsících jsme zaznamenali čilou aktivitu v celém regionu CEE, když objem investičních transakcí ve třetím čtvrtletí přesáhl 1,5 miliard eur. To znamená, že celkový objem investic v regionu od začátku roku již překročil hranici 4,5 miliard eur. Tato částka je už nyní vyšší než celoroční objem investic v roce 2012 a pouze o 1,5 miliardy nižší než celkový objem investic v roce 2013.

Troy Javaher, vedoucí investičního oddělení JLL pro region CEE, k tomu říká: „Poslední čtvrtletí je pro investiční týmy obvykle nejrušnějším obdobím roku a když se podíváme na všechny transakce, které jsou v této chvíli v různých stádiích jednání, odhadujeme, že celkový objem investic v regionu střední a východní Evropy by do konce roku mohl dosáhnout 6 až 7 miliard eur. Pokud se dostaneme k číslu 7 miliard eur, bude to znamenat, že v roce 2014 zaznamenáme nejvyšší objem investic od počátku ekonomické krize a třetí nejvyšší za posledních 12 let.“

Polsko zůstává co do objemu investičních transakcí vůdčím trhem regionu s podílem 42 %, následováno Českou republikou, jejíž podíl činí 23 %. V Rumunsku, Maďarsku a na Slovensku registrujeme zdravou míru aktivity a několik prvních transakcí proběhlo také v Bulharsku a Chorvatsku.

Celkový objem investic za 1. - 3. čtvrtletí 2014 podle jednotlivých zemí (v milionech eur):
Polsko - 1,930
Česká republika - 1,050
Rumunsko - 510
Maďarsko - 440
Slovensko - 374
Ostatní země regionu CEE - 275
Zdroj: JLL, říjen 2014 (*předběžná data)

Yieldy zůstaly v posledním čtvrtletí relativně stabilní. Výnosy z nejlepších kancelářských nemovitostí (ve Varšavě a v Praze) nyní dosahují 6,00 - 6,25 %. Výnosy z nejlepších maloobchodních nemovitostí jsou na 5,50 – 6,00 % a u skutečně prémiových industriálních nemovitostí očekáváme yieldy 7,00 – 7,25 %.