Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Tisková zpráva

Prague

Čím větší, tím lepší


​Praha, 20. listopadu 2014 – Česká republika je srdcem Evropy – zdá se, že kromě mapy starého kontinentu tento fakt nyní potvrzuje i zájem mnoha velkých společností, nájemců a investorů o naši zemi.

„Celkový objem realizovaných transakcí na trhu průmyslových nemovitostí loni dosáhl rekordního čísla, téměř 1,2 milionů m2. I v roce 2014 jsme zažili úspěšný start a očekává se, že do konce roku bude uzavřeno ještě několik velkých a zajímavých transakcí, které pomohou výsledky z roku 2013 překonat. Velké společnosti se v poslední době řídí heslem „čím větší, tím lepší“ a po celé republice si pronajímají stále větší prostory pro distribuci, výrobu či jako zázemí pro e-shopy“, říká Harry Bannatyne, vedoucí industriálního oddělení JLL. Nejlepším příkladem je Amazon. Jeho hala o výměře 95 000 m2, kterou v současné době poblíž Prahy staví mezinárodní developer Panattoni, bude největší samostatnou halou v České republice. A podle zvěstí, které se na trhu šíří, nejde o zdaleka poslední projekt Amazonu u nás.

„Není to tak dlouho, co začaly tvář trhu průmyslových nemovitostí měnit internetové obchody. Nejznámější a největší německý internetový obchodník s potravinami, společnost ALLYOUNEED.COM, nedávno zřídila svůj distribuční sklad v Boru poblíž německých hranic. Růst zažívají také velcí domácí hráči jako např. Alza.cz, Parfums.cz a Mall.cz, kteří rozšiřují své stávající prostory. Výhod strategické pozice v srdci Evropy si začínají všímat také největší světoví výrobci a v Čechách už, mimo jiné, operují společnosti Johnson Controls, Honeywell či Smiths Medical,“ vysvětluje Harry Bannatyne a pokračuje: „Mezinárodní developerské firmy, jako jsou Panattoni, VGP či Prologis, proto sází na výhody výstavby ve velkém a kupují strategicky položené pozemky pro budoucí výstavbu. A ono zmiňované pravidlo „čím větší, tím lepší“ potvrdila i nedávno uzavřená největší transakce v historii českého trhu, na které se podílela i JLL, kdy společnost P3 odkoupila portfolio konkurenční společnosti VGP v České republice.“

Stejnou filozofii vždy vyznávala i společnost CTP, vlastník největšího portfolia industriálních prostor u nás, které letos překročilo hranici 1,7 milionů metrů čtverečních. Takřka z 50 % za to vděčí svým současným a rozrůstajícím se nájemcům.

Celková nabídka moderních industriálních nemovitostí na českém trhu nedávno překročila hranici 4,7 milionů metrů čtverečních. Za celý letošní rok bude na trh uvedeno  také 300 000 m2 nových prostor, což je nejvyšší číslo od dob před krizí.  A s tím, jak se na trh opět vrací důvěra, příští rok pravděpodobně objem nově dokončených prostor překročí hranici 5 milionů metrů čtverečních.