Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Tisková zpráva

Praha

Investice do průmyslových a logistických nemovitostí se loni v celé Evropě vyšplhaly k rekordním číslům


•    Roční objem investic oproti roku 2013 vzrostl o 28 %
•    Čtvrtletní objemy se v Q4 oproti Q3 zvýšily o 92 %
•    Jedním z evropských rekordmanů je i Česká republika

EMEA, 18. března 2014 – Celoroční objem investic do industriálních a logistických nemovitostí dosáhl v roce 2014 rekordních 21,1 miliard eur. Oproti 17 miliardám eur, které JLL zaznamenalo v roce 2013, tak toto číslo představuje nárůst o 28 %. Jen za poslední čtvrtletí roku 2014 dosáhly investice do industriálních nemovitostí 8,2 miliard eur a stanovily tak nový čtvrtletní rekord.

Pomyslný žebříček zemí vede Velká Británie a Německo, kde objem investic do průmyslových nemovitostí dosáhl 8,2 a 3,6 miliard eur. I zde to znamenalo prolomení dosavadních rekordů ročních investičních objemů. Nové roční rekordy zaznamenala také Česká republika, Polsko či Švýcarsko.

Dušan Šťastník, Associate Director společnosti JLL, k tomu říká: „Rok 2014 byl z pohledu investic do logistických a průmyslových nemovitostí v Evropě skutečně výjimečný. Také region střední a východní Evropy zaznamenal rekordní zájem investorů o tento segment, což jen dokazuje, že se z tohoto regionu stal jeden z hlavních evropských realitních trhů. Jen v České republice bylo loni do průmyslových nemovitostí investováno více než 750 milionů eur, což nás na pomyslném žebříčku řadí před mnohem větší trhy, jako jsou například Polsko, Španělsko či Itálie.“

Transakce s velkými portfolii jsou stále tématem dne. Objem těchto transakcí meziročně vzrostl o 25 % a dosáhl více než 10 miliard eur. Téměř polovina z takto zobchodovaných nemovitostí se přitom nachází ve Velké Británii či Německu. Objem transakcí s portfolii se však výrazně zvýšil také ve střední Evropě, kde dosáhl 1,4 miliard eur (oproti pouze 25 milionům eur v roce 2013), a vzrostl více než čtyřikrát v jižní části Evropy (Itálie, Španělsko a Portugalsko), kde dosáhl 510 milionů eur.

Alexandra Tornow, Head of EMEA Logistics & Industrial Research, JLL, situaci komentuje: „Jak jsme předpovídali, tlak na snížení výnosů z logistických nemovitostí (a tedy zvýšení absolutních cen) pokračoval po celý rok 2014 až do letošního roku. Důvodem je množství peněz, které cílí na tento druh nemovitostí, atraktivní úrokové sazby a narůstající poptávka ze strany konečných uživatelů, tedy nájemců. Na klíčové evropské trhy nyní vstupují noví investoři a my očekáváme, že tento trend bude pokračovat i celý letošní rok. Předpokládáme, že v průběhu roku bude také pokračovat tlak na snižování výnosů a následně zmenšování rozdílů mezi výnosy z nejkvalitnějších a druhořadých nemovitostí.