Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Tisková zpráva

Praha

Otevíratelná okna v kancelářích jsou podle klientů JLL České republika nutností


​Praha, 30. června 2015 – Společnost JLL nedávno provedla první z krátkých průzkumů mezi svými klienty v České republice, jehož prostřednictvím se snaží lépe poznat potřeby svých klientů a jejich názory na určitý aktuálně diskutovaný problém. První z těchto průzkumů se týkal otevíratelných oken v kancelářských prostorech. Připravili jsme proto jednoduchý dotazník, který jsme rozeslali našim klientům napříč celou Prahou. Respondentů jsme se ptali na jejich názor na to, zda jsou pro ně otevíratelná okna důležitá a jak často okna v kanceláři skutečně otevírají.

Z výsledků průzkumu vyplynulo, že celkem 91 % respondentů považuje i v plně klimatizovaných kancelářích otevíratelná okna za nezbytnou nutnost. Téměř tři čtvrtiny z těchto dotázaných (73 %) přitom otevírají okna v kanceláři každý den. Zbytek odpovědí je velmi vyrovnaně rozdělen mezi ty, kdo si okno otevírají obden (10 %), jednou za 14 dní (7 %) a na ty, kteří okna otevírají jen v případě, že nejde klimatizace (10 %).

„Výsledky sice potvrdily naše předpoklady, že absolutní většina zaměstnanců považuje otevíratelné okno za nutnost, nicméně frekvence jejich otevírání překvapila i nás. Ze studií provedených v rámci skupiny ABSL v Polsku, na kterých se naše společnost aktivně podílela, jsme věděli, že nefunkční nebo nedostatečně účinná klimatizace je hned po hluku v kancelářích druhým nejvíce obtěžujícím faktorem. Nicméně fakt, že celých 73 % z těch, kdo považují otevíratelné okno za nutnost, jej otevírají každý den je ohromující,“ říká k výsledkům průzkumu Eduard Forejt, ředitel rozvoje obchodu JLL.

Byli to především uživatelé starých rekonstruovaných administrativních budov, kteří považovali absenci otevíratelných oken za fatální nedostatek. „Nutno dodat, že u starších budov tento problém ještě podtrhuje hlučná podokenní klimatizace. Dnešní nové budovy chladí výrazně příjemnějším a účinnějším způsobem. Dokonce jsou takové, jako Green Line Kačerov, kde jsou instalována čidla CO2 a v případě „vydýchanosti“ kanceláří budova zareaguje a dodá do prostor adekvátní přísun čerstvého vzduchu,“ vysvětluje Eduard Forejt.

„Potřeby a názory uživatelů kancelářských budov by měly představovat nejdůležitější faktor při plánování a výstavbě nových budov. Stejně jako u open space nebo hot desking i u oken je třeba nepodléhat slepě trendům. Z našeho průzkumu jednoznačně vyplývá, že to v kancelářích v České republice ještě nějaký čas bez otevíratelných oken nepůjde,“ uzavírá Eduard Forejt.