Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Tisková zpráva

Londýn, Praha

Jones Lang LaSalle vydává “Q3 European Office Clock”

Nájemné za nejkvalitnější prostory se na evropských kancelářských trzích stabilizují


Londýn, Praha, 4. listopadu 2009 – Podle nejnovější zprávy Jones Lang LaSalle „Q3 European Office Clock” se nájmy za nejkvalitnější prostory (tzv. prime rent) ve většině Evropských měst ve 3. čtvrtletí 2009 stabilizovaly. Index nájmů za nejkvalitnější kancelářské prostory v Evropě, který je kalkulován podle váženého průměru 24 trhů, se za poslední kvartál propadl o pouhých 0,8%. Nicméně, tyto nájmy se ve srovnání s minulým rokem nachází přibližně o 16% níž, což představuje rekordní propad.

Nájemné za nejkvalitnější prostory se i dále propadlo v Dublinu (-11.1%), Madridu (-6.3%), Praze (-4.5%) a Barceloně (-4.4%), avšak hrubé nájemné se v 16 zemích udrželo na stejné úrovni jako ve 2. čtvrtletí, včetně Londýna a Paříže.

Chris Staveley, vedoucí celoevropského týmu, Jones Lang LaSalle, uvedl: „Ve městech, kde se nájemné stabilizuje, nabízí vlastníci čím dál více úlev, aby tak přitáhli nájemce. Mnohé trhy nyní zažívají největší propady nájmů a dostávají se na bod cyklu, kdy se budou nájmy stabilizovat, avšak mírné propady budou i nadále pokračovat.“     
    
I přes zotavení většiny evropských ekonomik, díky podpůrným balíčkům a vládním opatřením, se nálada na trhu zvedá jen opatrně. Společnosti i nadále prochází restrukturalizačními procesy a během posledního čtvrtletí se soustředili hlavně na přijednávání (renegociace) smluv. Ve 2. čtvrtletí se realizovaná poptávka (take-up) po velmi slabém předchozím čtvrtletí krátkodobě zvedla o 19%. Tento růst se však mezitím pozastavil a hrubá realizovaná poptávka se mezi červencem a zářím stabilizovala na úrovni něco málo pod 2,2 milionů m2. V porovnání s prvními třemi čtvrtletími 2008 se však evropská poptávka po kancelářích tento rok prozatím propadla o 34% a nachází se tak skoro 30% pod pětiletým průměrem. Stagnaci celkové evropské poptávky lze především vysvětlit růstem realizované poptávky za poslední čtvrtletí na určitých trzích, včetně Milána  (+75%), Londýna (+64%) a Moskvy (+17%). Některé hlavní trhy, zejména pak Paříž a Stockholm, byly však i nadále svědky poklesu realizované poptávky.

Výstavba se nadále propadá a lze tak očekávat, že se objemy dokončených staveb budou v příštích letech klesat. Nicméně, projekty zahájené před počátkem krize se zatím dokončují a během prvních tří čtvrtletí tohoto roku bylo na trh dodáno přibližně 5,6 milionů m2. 

Nově dokončené projekty, spolu s propadající se poptávkou po prostorách, způsobují růst míry neobsazenosti, která se během tohoto čtvrtletí dosáhla úrovně 9,7%, což oproti Q2 2009 představuje nárůst o 50 bázických bodů. Míra neobsazenosti byla nejvýraznější ve střední a východní Evropě, kde se průměr za posledních 12 měsíců zvýšil téměř o 1.000 bázických bodů a dosáhl tak rekordní úrovně 15,6%. Tato nadměrná nabídka je převážně způsobena propadem trhu v Moskvě, ačkoliv jak Budapešť, tak i Praha a Varšava jsou svědky výrazného zvýšení neobsazenosti. Tento trend lze vypozorovat i v západní Evropě, kde se neobsazenost zvedla o 200 bázických bodů a za poslední rok se tak dostala na úroveň 9,2 %. Dostavba projektů a slabá poptávka způsobily, poprvé od roku 2003, negativní absorpci více jak půl milionu m2. Nejvýraznější růst neobsazenosti zaznamenala města Amsterdam (+170 bázických bodů na 14.6%), Varšava (+140 bázických bodů na 7.1%) a dále Barcelona, Haag, Moskva a Budapešť (nárůst o 110 bázických bodů). Neobsazenost se v Evropě pohybuje mezi 21.8% v Dublinu a 4.1% v Lucemburku.

Chris Staveley dále dodává: „Ačkoliv se výstavba zpomaluje, Evropa je i nadále dobře zásobena a do konce roku se na trh dodá 2,5 milionů m2, z toho jedna třetina bude dodána na trh střední a východní Evropy (převážně Moskvy). S klesající poptávkou lze očekávat, že se míra neobsazenosti ještě zvýší a výrazný počet podpronajatých prostor (tzv. sublease) bude tlačit nájmy směrem dolů.“