Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Tisková zpráva

Praha

Pražský kancelářský trh je v nejlepší kondici. Dokládá to řada velkých nájemních transakcí a čilý stavební ruch.  

Mezinárodní realitní poradenská společnost JLL doplňuje základní zprávu sdružení Prague Research Forum (PRF), která se týká aktuální situace na pražském trhu s moderními kancelářskými nemovitostmi. 


​„V průběhu první poloviny roku byly na pražském realitním trhu dokončeny tři nové administrativní budovy Dock in Two, Five a Rustonka R1. Celkem šlo o 31 600 m2, což je výsledek srovnatelný s 2016, kdy bylo za celý rok dokončeno pouhých 36 200 m2. Do konce letošního roku by mělo být na trh uvedeno dalších 123 400 m2. Celkem se ve výstavbě momentálně nachází téměř 328 000 m2 kancelářských prostor s plánovaným dokončením v letech 2017-2019." říká Valerie Tomanová, analytička realitního trhu JLL.​

„Navzdory slibné nabídce je někdy obtížné nalézt plochu odpovídající představám klienta," říká Petr Kareš, ředitel oddělení zastupování nájemníků JLL, a dodává: „nabídka je často fragmentovaná a větší souvislé plochy (nad cca 2,000 m2) ve specifických lokalitách se nyní hledají o něco hůře. Proto doporučujeme klientům zahajovat proces vyhledávání, a to i když je spojen se zahrnutím stávajících prostor do vyjednávání, s dostatečným předstihem, což představuje alespoň 1,5 roku před skončením doby nájmu. Pak se šance na uspokojení poptávky zvyšují. Rovněž se nyní klienti musí připravit na rychlejší rozhodování. Pokud by se postupovalo rychlostí obvyklou v posledních 3-5 letech, klient by o prostory, o které má zájem, pravděpodobně přišel na úkor rychlejšího zájemce."

Dokládají to i největší transakce uzavřené v Q2 2017​:

Moneta Money Bank (21 500 m2, zprostředkovala JLL) se nakonec rozhodla zůstat v BB Centru a přestěhovat se do budovy, která projde kompletní renovací tak, aby nabídla špičkové pracovní prostředí třídy A+. Kromě lokality sehrál svou roli i faktor času, kdy renovace budovy bude rychlejší než výstavba nové budovy.

Firmy Honeywell (9 989 m2) a KPMG (11 044 m2) se rozhodly zůstat ve svých stávajících sídlech (Honeywell v The Parku a KPMG v budově KPMG Office Centre) a své nájemní smlouvy pouze renegociovaly.

Pronájem nových prostor si naopak sjednala společnost Accenture, která obsadí 7 100 m2 v projektu Visionary. Komplex je v pokročilé fázi výstavby a svému klíčovému nájemci poskytne pohodlí nového pracovního prostoru začátkem příštího roku.   

„Vysoká poptávka po nových prostorách a zatím konstantní dokončená nová nabídka snižují neobsazenost pražských kanceláří. Aktuálně se průměrná míra neobsazenosti nachází na úrovni
8,6 %, což je jeden z nejnižších výsledků v historii pražského trhu," uvádí Valerie Tomanová, analytička realitního trhu JLL.