Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Tisková zpráva

Praha

JLL zastupovala Skansku při prodeji budovy FIVE. Ve spolupráci s Tétris zajistila také fit-out budovy pro MSD.

Realitní poradenská společnost JLL zastupovala firmu Skanska Property Czech Republic při prodeji administrativní budovy Five na Praze 5, jedné z největších transakcí na českém kancelářském trhu pro rok 2017.


Kromě prodejní transakce zajistila JLL ve spolupráci s designéry společnosti Tétris také projekt interiéru 5. a 6. patra.​

Budova Five sídlí v ulici Na Valentince na Praze 5 a z 80 % ji obsadila farmaceutická společnost MSD. Kromě oddělení Capital Markets pod vedením Hany Kollmanové, který zajistil samotnou transakci, se na projektu podílel Lukáš Kysela za projektový management a Marie Vlčková s Markem Skácelem za společnost Tétris, kteří stojí za návrhem interiéru dvou pater farmaceutické společnost MSD.

"Nové kanceláře MSD se nachází v nedávno rekonstruované budově bývalého tramvajového depa. Historie budovy byla zásadním určením pro celý koncept, kdy jsme se snažili propojit atmosféru moderních kanceláří s historickým podtextem. Dalším důležitým momentem pro design je úzké spojení s řekou, které nás inspirovalo k použití barevných odstínů modro-zelené barvy v interiérech budovy. Využili jsme přírodní tóny a materiály, abychom zvýraznili spojení s tímto přírodním prvkem," popsala Marie Vlčková ze společnosti Tétris.

Lukáš Kysela, senior project manager z oddělení PDS, pak řídil fit-out všech prostor firmy MSD: „Nové kancelářské prostory tvoří 11 tisíc m² elegantního designu, který je vybaven nejmodernějšími technologiemi a vytváří jeden z největších hubů MSD. Mezi největší výzvy patřilo umístění nového vnitřního schodiště v rámci již existujícího jádra budovy a dodání auditoria s 15 m dlouhou video stěnou. Projekt byl dodán v rámci předpokládaného časového rámce, kvality a splnění finančních očekávání klienta."

Budova Five a udržitelnost staveb

Budova Five je zajímavá hned z několika důvodů, za což se zasloužila společnost Skanska, která dlouhodobě prosazuje principy trvale udržitelného a šetrného stavění. V tomto progresivním duchu se nesla i výstavba nového projektu na pražském Andělu. Díky udržitelnosti získala budova Five certifikaci LEED v úrovni Platinum s nejvyšším možným skóre uděleným v České republice. Budova má optimalizované větrání, vytápění a chlazení, zabraňující ztrátám energie, vysoce účinné vzduchotechnické jednotky s nízkou rychlostí chodu, pokročilý systém osvětlení s regulací denního světla a mimo jiné i pět high-tech výtahů s možností zpětného využití energie a řídicím systémem.

"Budova Five, jeden z nejúspěšnějších projektů roku 2017, byl pro celý MSD projektový tým velkou výzvou. Podporou nám byli jak kolegové v MSD, tak projektový manažer Lukáš Kysela z JLL. Lukáš částečně participoval již na předchozím projektu budovy Riverview a jeho znalost prostředí MSD a zkušenosti v oboru byly skutečně ohromným přínosem. Na spolupráci s Marií Vlčkovou z Tétris jsem nejvíce oceňovala její praktičnost. Spolupráce byla systematická a bezproblémová. Kdyby MSD v budoucnu řešilo nové kanceláře, ráda bych znovu spolupracovala v okruhu těchto profesionálů," řekla Jana Dušátková, Facility Manager společnosti MSD.

Podle Skansky je udržitelnost pro budoucí vývoj ve stavebnictví naprosto klíčová. I proto se developer na „zelené" budovy zaměřuje a s každým novým projektem je vylepšuje. V příštím čtvrtletí plánuje dostavět a po pronajmutí prodávat další budovu v podobném duchu – Visionary v pražských Holešovicích. Také tam budou prvky a technologie podpořeny certifikací LEED. Nově se ale Skanska rozhodla jít o krok dál a počínaje právě projektem Visionary certifikovat budovy i certifikací WELL, která monitoruje prvky, jež mají vliv na zdraví a duševní pohodu člověka skrze kvalitu ovzduší, vody a přístup ke zdroji světla. Stejně tak se soustředí na osobní pohodlí, přístup ke zdravé stravě a vliv budov na organismus a duševní zdraví.

Trh s kancelářemi v Praze

Praha 5 je s 17 % celkového objemu kanceláří druhým největším pražským kancelářským trhem. V současné době je v Praze ve výstavbě více než 333,000 m2 kancelářských prostor s plánovaným dokončením v letech 2017 - 2019. Nová výstavba bude dokončena především v Praze 4 (29 % z celkových rozestavěných prostor v šesti projektech), dále pak v Praze 5 (21 % ve čtyřech projektech) a Praze 8 (16 % ve třech projektech). Nájemné v rámci Smíchova (Praha 5 se pohybovalo v rozmezí 14,5 - 15,5 eur za m2/ měsíc.