Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Tisková zpráva

Praha

Evropské trhy nájemců vykazují známky mírného optimismu

Jones Lang LaSalle vydává “Q4 European Property Clock”


Londýn, Praha, 2. února 2010 – Evropské ekonomiky i nadále vykazují známky ekonomického zotavení, uvádí to zpráva Jones Lang LaSalle “Q4 2009 European Property Clock.” Přesto je stále evidentní časové zaostávání mezi širší ekonomikou a evropskými trhy nájemců. Existují zde rovněž významné rozdíly mezi jednotlivými trhy, a to ve které fázi nájemního cyklu se zrovna jednotlivé trhy nachází. Některé trhy tak očekávají v roce 2010 růst nájemného, zatímco ostatní spíše propady.

Na regionální úrovni se za 4. čtvrtletí 2009 Index nájmů za nejkvalitnější kancelářské prostory v Evropě, který je kalkulován podle váženého průměru 24 trhů, propadl o 0,8%, poté co zaznamenal podobný vývoj v předchozím čtvrtletí.
Nájemné za nejkvalitnější kancelářské prostory v Evropě v tuto chvíli dosahuje v průměru o 13,6% nižší úrovně než před rokem a je o 16,8% nižší než byla rekordní úroveň ve 2. čtvrtletí 2008. Během 4. čtvrtletí 2009 se nájemné za nejkvalitnější prostory propadlo v 9 ze 24 sledovaných trhů, a to v rozmezí od -4.3% ve Varšavě a -1.7% v Mnichově. Mezi tyto trhy se rovněž zařadila německá města jako Frankfurt (-2.9%), Berlín (-2.4%) a Dusseldorf (-2.2%), která do teď zaostávala za celoevropským cyklem. Londýn, který zaznamenal propad nájemného za nejkvalitnější prostory o téměř 35% od jeho vrcholu, se jako první trh ocitl na závěru propadu a rostoucí důvěra naznačuje, že v 1. čtvrtletí 2010 dojde k růstu nájemného za nejkvalitnější kancelářské prostory.  

Chris Staveley, vedoucí celoevropského investičního týmu, Jones Lang LaSalle, uvedl: „Zatímco ekonomické výhledy se zlepšují, pracovní trhy jsou slabé a zůstávají do určité míry závislé na vládní pobídkách. Důvěra v ekonomiku se v Evropě nadále zlepšuje a odpichuje se ode dna, kterého dosáhla v roce 2009, avšak firmy zůstávají finančně opatrné. Nicméně, některé společnosti využívají prostředí nízkých nájmů k získání nejkvalitnějších prostor či k přejednání nájemních smluv.“

Poptávka po kancelářích během čtvrtletí vzrostla o 28% a dosáhla 2,8 milionů m2, což představuje přibližně stejnou úroveň jako ve 4. čtvrtletí 2008 a tím se realizovaná poptávka (tzv. take-up) v roce 2009 vyšplhala na 9,1 milionu m2. Přesto byla poptávka po kancelářích ve srovnání s rokem 2008 o 26% nižší a dosáhla tak úrovně o 23% nižší než je pětiletý průměr. Celkem 16 z 24 monitorovaných trhů prokázalo čtvrtletní růst realizované poptávky, v čele s Amsterodamem, Bruselem a Madridem.