Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Tisková zpráva

Praha

V České republice se podmínky pro nájemce díky krizi zlepšily

Česká republika zůstává atraktivní pro bankovní, finanční, pojišťovací a technologické společnosti


Praha, 17. března 2010- Nová studie Jones Lang LaSalle „Onshore, Nearshore, Offshore: Unsure? A 2010 Czech Perspective“, která byla dnes představena na veletrhu MIPIM, poukazuje na rozhodující faktory spojené s přemístěním obchodních aktivit do České republiky. Studie se zabývá čtyřmi hlavními faktory, které mají u společností vliv při výběru lokality- pracovní silou, obchodním prostředím (ekonomikou a politikou), nemovitostmi a infrastrukturou.
 
Z poznatků studie pro tento rok je zřejmé, že v tuto chvíli jsou podmínky pro převedení obchodních aktivit do České republiky atraktivní jako nikdy před tím, a to jak z pohledu zaměstnavatelů, tak nájemců. Od krize se vyjednávací podmínky staly obzvlášť výhodné pro zaměstnavatele a nájemce. 

Podle studie přispěla krize ke změně trhu práce. Dříve ze situace profitovali zaměstnanci, dnes již opět zaměstnavatelé. K tomu přispěla nejen rostoucí nezaměstnanost a zaměstnanecká loajalita, ale i adjustace výše platů. Mzdové náklady jsou v České republice stále nižší než v západní Evropě a ekonomická krize pouze přispěla k jejich dalšímu propadu v určitých sektorech, obzvlášť pak v IT průmyslu.    
V roce 2010 budou navíc podmínky pražského realitního trhu příznivé pro nájemce, neboť koncem roku 2009 činila nabídka kancelářských prostor v Praze 2,7 milionů m2 a neobsazenost se vyšplhala na 11,8%. Vyrovnaných podmínek se tento trh dočká v roce 2011, a to díky nízké míře neobsazenosti či nabídce. V roce 2012 očekává Jones Lang LaSalle, s postupným vyrovnáním nabídky a poptávky, rovněž relativně vyrovnané tržní podmínky pro vlastníky a nájemce.

Kevin Turpin, vedoucí oddělení průzkumu trhu pro střední a východní Evropu společnosti Jones Lang LaSalle, uvedl: „Společnosti si stále více uvědomují, že outsourcingové (onshore - domácí, nearshore – v rámci širšího regionu a offshore - mezikontinentální) strategie jsou nezbytné pro zvýšení zisků. Očekáváme, že spolu s trvalým rozvojem tohoto regionu a jeho cenovými, pracovními a rizikovými výhodami, bude tento trend pokračovat V České republice generují poptávku po kancelářských prostorách jak bankovní, finanční a pojišťovací instituce, tak zpracovatelský a ICT průmysl. Část této poptávky vzniká outsourcingovými aktivitami či společnostmi nově vstupujícími na trh a část slučováním stávajících kancelářských ploch do jednoho moderního kancelářského řešení. V budoucnu očekáváme zvýšenou poptávku od společností, které budou snižovat náklady prostřednictvím outsourcingu nebo které chtějí vést offshore, nearshore a onshore aktivity.“