Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Tisková zpráva

Praha

Kancelářské trhy v regionech zůstávají nedostatečně rozvinuté

Až na několik výjimek mají krajská hlavní města omezené množství moderních kancelářských prostor


Praha, 29. března 2010 – Nejnovější zpráva společnosti Jones Lang LaSalle “Czech Republic Office Market Overview” byla dnes vydána. Zpráva se zabývá kancelářským trhem v krajských hlavních městech a podává obecný přehled o nájemném v těchto městech.

Podle zprávy je v mnoha z 14 krajů České republiky nedostatek moderních kancelářských prostor které by byly dostupné ke komerčnímu pronájmu. Díky tomu pak nájemné méně kvalitních prostor v krajských městech dosahuje takové výše, na jaké se pohybuje nájemné za lepší prostory na rozvinutějších trzích jako je Brno, Ostrava nebo Plzeň. Ačkoliv jsou ve většině krajů v různých stádiích příprav projekty, které by přispěly ke zlepšení situace, globální ekonomický pokles způsobil pozastavení výstavby prakticky ve všech krajích. Obecně lze říct že menší trhy vyčkávají na oživení na zavedených trzích, kde jsou v současnosti neobsazenost a nabídka nakloněny spíše nájemníkům. Tento stav ovlivňuje nájemní podmínky v celé zemi, kde je v mnoha regionech zcela opačná situace a na trhu dominují pronajímatelé.  Současný stav trhu pravděpodobně potrvá až do doby zlepšení ekonomické situace v roce 2010 a zejména v roce 2011.

Ondřej Vlk, Vedoucí oddělení výzkumu trhu pro Českou republiku a Slovensko, říká: “Stav kancelářského trhu v krajských hlavních městech není tak úzce svázán s ekonomickou situací v regionu, jak by se dalo očekávat. Zatímco krajská města v regionech s vyšší nezaměstnaností a nižším HDP, například Ústí nad Labem, mají relativně malý ale rostoucí kancelářský trh, některé jiné regiony, které jsou na tom lépe, se musejí vyrovnávat s nedostatečnou nabídkou moderních kanceláří. Vlastníci a pronajímatelé starých kancelářských budov si pak mohou dovolit požadovat nájemné, které je srovnatelné s moderními kancelářemi ve městech či krajích s rozvinutějším trhem, jelikož místní nájemci nemají srovnání, a často ani nevidí přínos ve hledání efektivnějších moderních kanceláří.“