Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Tisková zpráva

MIPIM, Cannes, Bukurešť, Budapešť, Praha & Varšava

Důležitost střední a východní Evropy pro nájemce

V nelehkém ekonomickém období pomůže regionu outsourcing


MIPIM, Cannes, Bukurešť, Budapešť, Praha & Varšava, 10. března 2009- Nová studie Jones Lang LaSalle „Onshore, Nearshore, Offshore: Unsure? A Central European Perspective“ mapuje atraktivitu trhů střední a východní Evropy pro vlastníky či nájemce po následující tři roky. Níže uvedená tabulka poukazuje na to, že hlavní města těchto čtyř zemí nabízí kombinaci relativně vyrovnaných tržních podmínek a podmínek příznivých pro nájemce. Budapešť a Varšava jsou pak pro nájemce obzvlášť výhodné lokality. Obě města charakterizují klesající nájmy a rostoucí míra neobsazenosti. V Budapešti lze tento trend vypozorovat za období 2009/2010 a ve Varšavě v roce 2010 a 2011.

V roce 2010 se v této souvislosti stanou příznivými rovněž Bukurešť a Praha, přestože v roce 2012 přejde Bukurešť na podmínky příznivé spíše pro vlastníky. Mimo tato výjimečná období očekává Jones Lang LaSalle relativně vyrovnané tržní podmínky, a to jak pro vlastníky, tak nájemce ve všech hlavních městech střední a východní Evropy.

„Již během několika posledních let se Česká republika stala atraktivní lokalitou pro aktivity v oblasti outsourceování obchodních služeb, a to jak v rámci Evropy, tak i mezikontinentálně. Nicméně v dnešní nejisté době, kdy společnosti snižují náklady a dělají vše proto, aby si udržely pozici na trhu, očekáváme další narůst těchto aktivit, a to z toho důvodu, že Česká republika může společnostem nabídnout vysoce kvalifikovanou a vzdělanou pracovní sílu,“ uvedl Kevin Turpin, vedoucí oddělení průzkumu trhu pro střední a východní Evropu společnosti Jones Lang LaSalle.    
 
John Duckworth, výkonný ředitel Jones Lang LaSalle pro střední a východní Evropu, uvedl: „Přestože region střední a východní Evropy není vůči recesi zcela imunní, nachází se v pozici, která mu umožňuje překonat toto nelehké období. Oproti západní Evropě nabízí tento region vysoce vzdělanou, kvalifikovanou a vícejazyčnou pracovní sílu, spolu s nižšími mzdovými náklady. Navzdory tomu všemu developeři, kteří jsou zde aktivní, dobře chápou věčně se měnící potřeby nájemců a nabízejí moderní, flexibilní a technicky pokročilé nemovitosti za výhodné ceny. Společnosti si stále více uvědomují, že outsourcing (onshore - domácí, nearshore – v rámci širšího regionu a offshore - mezikontinentální) strategie jsou nezbytné pro zvýšení zisků. Pro korporace uskutečňující rozhodnutí v oblasti strategického outsourcingu a center sdílených služeb, se region střední a východní Evropy stal v globálním měřítku vysoce konkurenčním prostředím. Očekáváme, že spolu s trvalým rozvojem tohoto regionu a jeho cenovými, pracovními a rizikovými výhodami, bude tento trend pokračovat.“