Lidé

26 let v JLL...

Petr Kareš odpovídá na otázky spojené s jeho dlouholetým působením v naší firmě

září 29, 2022

1. Vzpomínáte si na svoji nejtěžší schůzku s klientem? 
Nevím, zda nejtěžší, ale určitě nejdelší. Když jsme finalizovali nájemní smlouvu KPMG na současnou budovu Florenc Office Center s AIG Lincoln, tak jsme při poslední schůzce chtěli odejít s podepsanou smlouvou. Zamkly se dveře a prohlásilo se, že se neodejde, dokud se smlouva nepodepíše. Některé chybějící přílohy se dokonce dopisovaly ručně. Končili jsme ráno. Podobně se finalizovala smlouva EY na Charles Square Center, kde už jsme třeba měli text smlouvy hotový, ale parafování každé strany dokumentu, který měl hodně přes 100 stránek při minimálně 4 originálech zabralo několik hodin. Tady jsem z jednání odjížděl prvním metrem.


2. Kde jste měl obvykle schůzky s klienty před 30 lety?

První kancelář Jones Lang Wootton byla ve Štěpánské 33. Zde jsme ani neměli pořádnou zasedací místnost. Tam se jednalo v předsíni za paravanem. Většinou byly schůzky spíše u klientů. Mnoho prvních kanceláří byly předělané byty. Proto byly zasedačky často třeba místo ložnice. 

3. Jak se trh změnil? Lidský faktor, způsob komunikace obchodu atd.
Trh se změnil zásadně. První kvalitní mezinárodní kancelářská budova (IBC) byla postavena v roce 1993. Do té doby byly na kanceláře předělávány byty. Mnoho např. na Vinohradech. Tyto kanceláře se pak vrátily zpět do bytového fondu až poté, co jejich výnosnost převýšila tu kancelářskou. Kanceláře byly i ve starších budovách a palácích v centru Prahy, popřípadě v komunistických kancelářských budovách. Vzpomínám si na budovy Josefská 6, Všehrdova 2, Voroněžská 28. Efektivitu nebo pracovní prostředí nikdo neřešil. Hlavním parametrem byl po lokalitě počet pevných telefonních linek. Nájmy se udávaly v německých markách. Všechno, co dnes běhá po e-mailu se posílalo na klienty faxem. Možnosti počítačové grafiky byly s výjimkou specializovaných firem minimální.

4. Kolika pozicemi (karierními postupy) jste si za dobu v JLL prošel?
Já jsem již nastoupil na pozici Senior Negotiator a po třech letech jsem dostal na starosti první oddělení. Tenkrát Consultancy. To se v průběhu času proměnilo v Tenant Representation, které vedu dodnes. V roce 2020 jsem si dočasně vyzkoušel i pozici Managing Director.

5. Kdo Vás v práci nejvíce ovlivnil (pracovně, osobně, byl Váš guru / vzor)?
Velký vliv v přístupu k lidem i v pracovním nasazení na mě měl náš v pořadí druhý ředitel – David Neil. Je to skvělý člověk a srdcař. Snažím se ho v mnoha věcech napodobovat a jít v jeho stopách. Oddělení Tenant Representation jsem vytvářel, takže nebylo od koho se lokálně učit. Spoustu věcí jsme vytvořili sami, spoustu znalostí a zkušeností jsme získávali od kolegů v zahraničí. Dost nám pomohly služební cesty do Londýna, Bruselu, Mnichova a pod.

6. Jakou radu byste dal svému o 30 let mladšímu já – pracovní i osobní radu?
Asi bych to vyjádřil 3 vlastnostmi. Buď profesionální, poctivý a orientovaný na klienty.

7. Byla nějaká vysněná věc, kterou jste si chtěl pořídit a díky práci v JLL jste si na ni vydělal?
Takto konzumně orientovaný nejsem. S lepšími pozicemi a zkušenostmi přicházela, samozřejmě i větší odměna. Můj příjem mi umožňuje velmi příjemný, ale ne luxusní život. Určitá skromnost je v životě vždy na místě. Pokud je hlavní motivací odměna/zisk, pak si nemyslím, že je to dlouhodobě udržitelné. Derete se nahoru přes kolegy, nespolupracujete, možná se uchýlíte i k nějaké nepoctivosti. To vás nakonec doběhne a vy ztratíte asi to cennější. Přátele, dobrou atmosféru v týmu, vděk klientů.

8. Máte nějaký neobvyklý zážitek z pracovních schůzek? 
Moc historek nemám. Ale jednu si vybavím. Jednou v Bratislavě se nám při prohlídce stalo, že se nám zasekl výtah. Těsně poté, co odjeli servisní technici, kteří na něm pracovali. Muži by se asi nakonec ven vysoukali, ale ze solidarity k ženám jsme zůstali v kabině do příjezdu stejných výtahových techniků, kteří předtím odjeli. Naštěstí jsme se jim dovolali a nebyli daleko. Chvíle v malém uzavřeném prostoru vytvářejí velmi zvláštní pospolitou atmosféru. Dodnes si to pamatuji.

9. Pamatuješ si na své první setkání?
Pamatuji se na své první setkání s novými kolegy z JLW (JLL) než jsem nastoupil. Byla to vánoční večeře 1995 ve francouzské restauraci někde u Betlémského náměstí. Bylo to velmi příjemné. Na prvního klienta si nevzpomenu.


About JLL

Společnost JLL (NYSE: JLL) má vedoucí pozici mezi firmami poskytujícími profesionální služby v oblasti správy nemovitostí a investic. JLL utváří budoucnost nemovitostí pro lepší svět tím, že využívá nejmodernější technologie k vytváření hodnotných příležitostí, úžasných prostor a udržitelných realitních řešení pro naše klienty, naše lidi a naše komunity. JLL je společností z žebříčku Fortune 500 s ročními příjmy 19,4 miliardy dolarů, působí ve více než 80 zemích a k 30. červnu 2022 zaměstnávala více než 102 000 pracovníků po celém světě. JLL je obchodní značka a registrovaná ochranná známka společnosti Jones Lang LaSalle Incorporated. Další informace naleznete na stránkách jll.com.