Tisková zpráva

2019: čtvrtý rok po sobě rekordní objem investic do nemovitostí ve střední a východní Evropě

Na trhu komerčních nemovitostí ve střední a východní Evropě byly v roce 2019 realizovány transakce za 14.0 miliard EUR.

února 10, 2020

Společnost JLL dnes oznámila, že objem investic do nemovitostí ve střední a východní Evropě dosáhl v roce 2019 výše 14,0 miliard EUR. Více než 55 % z této částky připadá na Polsko (7,7 miliard EUR), za kterým následují Česká republika (3,1 miliard EUR), Maďarsko (1,7 miliard EUR), Slovensko (cca 770 milionů EUR) a Rumunsko (cca 683 milionů EUR).

„Také v loňském roce si nejlepší výsledek v oblasti investic do nemovitostí připsalo Polsko. Stojí za zmínku, že investice do polských nemovitostí loni rostly pátý rok v řadě. Velmi aktivní byl také český trh, kde celkový objem investic do nemovitostí vzrostl o 24 %, a to zejména díky několika velkým transakcím s kancelářskými objekty,“ poznamenává Mike Atwell, Head of Capital Markets Czech Republic & CEE ve společnosti JLL.

Trh ve střední a východní Evropě před sebou má další růst a silnou investiční aktivitu.

„Vzhledem k vysokému objemu kapitálu, který nadále míří do tohoto regionu, očekávám, že letošní rok bude dalším úspěšným rokem, přičemž celkový objem investic by mohl dokonce překonat rok 2019. Ačkoli se vývoj v jednotlivých zemích může lišit, předpokládáme, že tahounem regionu i nadále zůstane Polsko. Zajímavým trendem je nárůst domácího kapitálu v regionu, přičemž čeští a maďarští investoři v současnosti přemísťují své peníze mimo své domovské trhy. Z tohoto pohledu jsou klíčovými hráči společnosti CPI, REICO a PPF z České republiky a maďarské společnosti Wing, Indotek a Futureal, které působí v celém regionu. Nárůst domácího kapitálu v zemích střední a východní Evropy se projevuje v celém regionu,“ dodává Mike Atwell.

Českému trhu s nemovitostmi i v loňském roce dominovali tuzemští hráči, jejichž tržní podíl představoval 40%. Druhé místo s 24% zaujímali asijští investoři, zejména společnosti z Jižní Koreje. Další významní investoři byli z Rakouska, Německa a Itálie.

„Jihokorejští investoři nakupovali na českém trhu především prémiové kancelářské budovy v hodnotě přesahující 720 milionů EUR a dále investovali do největšího tuzemského logistického centra, dlouhodobě pronajatého firmě Amazon. Spolu s německými investory nakupovali za historicky nejnižší výnosové míry. S ohledem na nedostatek investičních produktů, přetrvávající vysoce příznivé podmínky bankovního financování a další snižování výnosových měr v kancelářském a logistickém sektoru na západoevropských trzích, nepředpokládáme, že by se ceny komerčních nemovitostí u nás v nejbližší době ochlazovali“, komentuje Hana Kollmannová z JLL.

Maďarský trh se v roce 2019 vyznačoval slabší aktivitou investorů během prvních šesti měsíců a výrazně lepším druhým pololetím. V souvislosti s loňskými transakcemi v Maďarsku stojí za zmínku zejména rekordní aktivita na hotelovém trhu. Rumunský trh za rok 2019 hlásí nárůst investic do nemovitostí v sekundárních městech a pokles celkového objemu investic v Bukurešti, která je nejdůležitějším trhem v zemi. Na Slovensku, které zaznamenalo zvýšený zájem o maloobchodní sektor, byl objem investic v obou pololetích roku 2019 rovnoměrný.

V posledních 12 měsících vnímáme tlak na pokles výnosových měr u prémiových nemovitostí, zejména pak v kancelářském a průmyslovém sektoru.