Tisková zpráva

Konkurence na kancelářském trhu v Brně roste, zvyšuje se i zájem o flexibilní prostory

Navzdory pandemii koronaviru se kancelářský trh v Brně stabilně rozvíjí. V první polovině tohoto roku činila celková nabídka moderních kancelářských ploch v Brně celkem 640 400 metrů čtverečních s tím, že dalších 40 tisíc metrů čtverečních je ve fázi výstavby. V následujících dvou letech očekáváme například dokončení dvou budov v rámci projektu Titanium, další fázi projektu Brno Business Park a Nová Zbrojovka a v neposlední řadě dokončení Paláce Trnitá v centrální části města. Nájemci také stále více poptávají flexibilní kanceláře.

října 22, 2021

Kromě výstavby nových kancelářských projektů probíhá rovněž i revitalizace starších projektů na zajímavých místech, což je příklad projektu Purkyńka Offices, který trhu nabídne nově zrekonstruované prostory již koncem tohoto roku.

„V současné době vnímáme, že se trh nachází ve stavu vyrovnané nabídky a poptávky. Společnosti nyní spíše setrvávají ve svých prostorách a snaží se vyjednat lepší podmínky nájmu. Jedním z důvodů je také to, že výrazně vzrostly náklady na přestěhování plus ceny stavebních materiálů.  Cena prací potřebných k adaptaci nových prostor je také výrazně vyšší,“ uvádí Marta Kadlecová ze společnosti JLL.

Jedním z příkladů úspěšné renegociace je naše zastoupení společnosti Lufthansa, která v projektu Spielberk Office Center prodloužila smlouvu na pronájem.

„Vnímáme ale také nárůst zájmu o flexibilní řešení i u větších firem. Pokud se blíží konec nájemních smluv, zvažují i řešení ve flex centrech jako jedno možné řešení. Sdílené kanceláře totiž nabízejí firmám flexibilitu v čase i v prostoru, a to je pro spoustu firem v dnešní době důležitý faktor. CTP v Brně letos otevřelo svůj flexi koncept Clubco v rámci projektu Vlněna, což je neklamný signál kancelářskému trhu, že je potřeba s flexibilními kancelářemi do budoucna počítat,“ vysvětluje Silvie Dudychová, flex space konzultantka společnosti JLL.

“Clubcu se po 4 měsících provozu daří podle předpokladu. Vidíme, že zájem o flexibilní pracovní místa ať už v coworkových zónách nebo menších kancelářích roste a s tím i naše plány na vybudování dalšího patra, kde budeme moct klientům nabídnout více řešení. Určitě doba covidová, ale nejen ta, přiměla firmy přemýšlet nad flexibilnějšími variantami pro své pracovníky. Coworková prostředí a sdílené kanceláře jsou tedy perfektní volbou, jak se mohou zaměstnanci ve firmě prostřídat. Navíc nabízíme ještě zasedací místnosti a eventové prostory, takže klienti najdou vše, co potřebují pod jednou střechou, “ říká Adriana Sniegonová, coworking manager ze společnosti CTP.

Podle odhadů společnosti JLL se předpokládá, že do roku 2030 bude přibližně 30 % kancelářských ploch flexibilních, což platí především pro vyspělé trhy jako je například Evropa.  Ve srovnání se současným stavem to představuje výrazný nárůst.

„Naše skoro patnáctileté působení v Brně hodnotíme úspěšně nejenom v počtech klientů, kterým jsme zajistili zázemí, ale i z příležitosti dobře porozumět potřebám místních firem. Kromě centrálních lokalit chceme do budoucna nabídnout coworkingové zázemí podnikatelům a zaměstnancům v dalších městech regionu Jižní Moravy, firmy by tak mohly snadněji adaptovat hybridní modely práce odkudkoliv. Klíčem pro úspěch v regionech je vznikající spolupráce s franchise partnery,” komentuje situaci Karel Pelán ze společnosti IWG/Regus, která provozuje flexibilní kanceláře ve všech nejvíce zavedených kancelářských lokalitách v rámci ČR - Praze, Brně a Ostravě.

V rámci České republiky je nejrozvinutější trh flexibilních kanceláří v Praze, Brně a Ostravě, což jsou ostatně také nejvíce zavedené kancelářské lokality v rámci ČR. Z pohledu penetrace trhu je Praha v tomto směru nejrozvinutější s podílem 2,4 %. Toto číslo vyjadřuje podíl flexibilních kancelářských ploch na celkové nabídce moderních kanceláří.

„Pokud bychom se podívali na potenciál jednotlivých měst, tak v rámci JLL pracujeme s úrovní kolem 5 %, kterou uvažujeme jako zdravou pro podíl tohoto segmentu. Nicméně vše je samozřejmě odvozeno od celkové situace na kancelářském trhu a především na poptávce. Flexibilní kancelářský trh v regionálních městech jako Brno a Ostrava naopak může do budoucna těžit z menších poptávek, které jsou pro tyto trhy charakteristické. V kombinaci s flexibilními nájemními podmínkami pak tento segment představuje ideální variantu,“ doplňuje Martin Stričko, senior analytik v oddělení výzkumu společnosti JLL.

Nejvyšší dosažitelné nájemné se v Brně u prémiových kancelářských budov třídy A pohybuje v rozmezí 15,00 – 16,00 EUR za m2 a měsíc. Nicméně této výše nájmů dosahuje jen limitovaný počet kancelářských budov a výlučně projekty, které se nacházejí v centrální části města. Obvykle se nájemné v moderních kancelářských budovách v Brně pohybuje mezi 11,00 – 14,00 EUR za m2 měsíčně v závislosti na dané lokalitě, vzdálenosti od centra města a celkové kvalitě projektu.


O JLL

JLL (NYSE: JLL) je vedoucí realitní poradenská společnost, která se zaměřuje na realitní služby a investiční poradenství. Naší vizí je proměnit svět nemovitostí, vytvářet příležitosti a úžasné prostory, kde mohou lidé dosahovat svých ambicí. Díky tomu vytváříme lepší zítřky pro naše klienty, naše lidi a naše komunity. JLL je členem Fortune 500 s ročním obratem 16,6 miliard dolarů za rok 2020, kancelářemi ve více než 80 zemích světa a s více než 91 tisíci zaměstnanci k 31. březnu 2020. JLL je ochranná známka společnosti Jones Lang LaSalle Incorporated. Více se dozvíte na jll.com.