CEE realitní trh byl jeden z nejdynamičtěji se rozvíjejících z celé Evropy a je o něj obrovský zájem.

Bude v tomto trendu pokračovat?

září 20, 2018

Realitní trh v regionu střední a východní Evropy je jedním z nejdynamičtěji se rozvíjejících trhů v Evropě a má o něj velký zájem široká škála developerů, investorů a nájemců ve všech odvětvích. Bude tento dynamický a rychle se rozvíjející trh pokračovat takovým tempem v nadcházejících letech?

Ti nejvýznamnější odborníci diskutovali o proměně trhu v posledních 20 letech. A došli k závěru, že realitní trh v regionu střední a východní Evropy se za posledních 20 let pravděpodobně rozvíjel nejdynamičtěji z celé Evropy. Zatímco dvě dekády zpět byl tento trh ve svých začátcích a ve srovnání se světem zaostával, dnes je tomu jinak. CEE trh je vysoce rozvinutý, developerské projekty splňují nejvyšší mezinárodní standardy a pravidelně se umisťuje na vysokých pozicích v žebříčcích transparentnosti.

Mezinárodní realitní poradenská společnost JLL zorganizovala ve středu 5. září 2018 první CEE Capital Markets Client Conference. Do české metropole se proto sjeli odborníci z celé Evropy, aby v rámci panelové diskuze srovnali, jak se zde proměnil realitní trh za posledních dvacet let. Krom toho poskytli také svůj pohled na to, jak se situace může vyvíjet v příštích letech.

„Region se těší velkému zájmu investorů z celého světa - pozorujeme kapitál z USA, Asie, Středního východu, Jižní Afriky, Evropy a Velké Británie. Trh je diverzifikovaný a přesto velmi zralý. Otázkou je, zda budeme takový rychlý vývoj trhu vidět i v následujících 20 letech? S technologickými změnami, pokrokem v designu budov a díky proměně požadavků ze strany nájemců je velmi pravděpodobné, že ano. Ale bude to stejně vzrušující pro ty z nás, kteří byli svědky vývoje úplně nového trhu a regionu do stavu, ve kterém je CEE dnes?," poznamenal Mike Atwell, vedoucí Capital Markets JLL pro region CEE.

Celý program konference uvedl právě Mike Atwell, který pobavil publikum příběhy z realitního trhu starými 20 let. Matthew Richards, vedoucí oddělení Capital Markets pro region EMEA, následně představil přehled globálních kapitálových trhů. Tomasz Trzósło, výkonný ředitel a vedoucí oddělení Capital Markets v Polsku, představil svůj pohled na postavení středoevropského realitního trhu v rámci evropské a globální úrovně.

Diskusní panely konference s oficiálním názvem JLL 20/20 Vision se zaměřily na tři dominantní sektory - maloobchod, kancelářské a průmyslové/logistické odvětví s živou debatou mezi 19 panelisty. Následovala dodatečná prezentace o rozvíjejícím se sektoru studentského bydlení a private rented sektoru, kde vidíme ze strany developerů i investorů rostoucí zájem v regionu střední a východní Evropy. Vůbec první CEE Capital Markets konference v prostorách hotelu Radisson a následný večírek v multifunkční budově Drn na Národní třídě tak byla skvělou společenskou příležitostí, kde se sešlo více než 100 klíčových zástupců tohoto oboru z celé Evropy a mohli vzájemně prodiskutovat vývoj na trhu a nejaktuálnější trendy.

Zajímavá panelová diskuze se rozvedla také u tématu budoucnosti a trendů v logistice, kde diskutovali Ben Bannatyne z Prologis, Ian Worboys z P3 a Remon Vos z CTP. Na přehled všech diskutujících, jejich prezentace a záznamy přednášek se můžete podívat v odkazech v emailu.