Roste podíl spekulativní výstavby skladů. Od roku 2010 je na rekordní hodnotě

Roste podíl spekulativní výstavby skladů. Od roku 2010 je na rekordní hodnotě. Neobsazenost mírně vzrostla, stále je však velmi nízká

května 23, 2019

Český trh moderních průmyslových a skladových nemovitostí dosáhl na konci prvního čtvrtletí 2019 celkové rozlohy 7,97 milionu m2. Pražský industriální trh překročil magický milník 3 milionů m2, čímž potvrdil svou pozici největšího průmyslového trhu v zemi. Následován je plzeňským a jihomoravským trhem.

 

Za první tři měsíce roku bylo dokončeno celkem 168 300 m2 nových průmyslových prostor, což představuje meziroční (Q1 2018 vs. Q1 2019) pokles o více než jednu pětinu. Většina z těchto prostor přitom byla na trh uvedena s již zajištěnými nájemci. Až 40 % plochy všech nových projektů bylo doručeno v Moravskoslezském kraji, a to díky dokončení Ostrava Airport Multimodal Parku o rozloze 56 300 m2.

 

Stavební aktivita v České republice nadále mírně rostla, přičemž aktuálně je ve výstavbě celkem 521 700 m2. Zajímavostí je, že více než polovina (56 %) nových skladových a průmyslových prostor se nyní staví na spekulativní bázi, tj. bez předem známého nájemce. Jedná se o nejvyšší podíl spekulativní výstavby od roku 2010. Developeři tak nadále reagují na velmi nízkou neobsazenost v posledních letech, přetrvávající silnou poptávku ze strany potenciálních nájemců a obecně pozitivní ekonomickou situaci v České republice.

 

„V České republice je nyní celkem 7,97 milionu m2 průmyslových a skladových ploch, takže již brzy lze očekávat pokoření dalšího významného, osmimilionového milníku. Zajímavý vývoj vidíme především u míry neobsazenosti, která je sice nadále velmi nízká, ale oproti stejnému období v loňském roce (4,2 %) vzrostla v České republice na 4,8 %. Je to především v důsledku spekulativní výstavby, která se již několik čtvrtletí po sobě zvyšuje. Zatím nedosahuje předkrizových hodnot, ale ve srovnání s ostatními trhy je již nad evropským průměrem. Nicméně silné poptávce se daří tyto prostory v průběhu výstavby z velké části absorbovat a tak se neobsazenost evropskému průměru nijak nevymyká," uvedla Blanka Vačkova, vedoucí oddělení výzkumu v JLL.

 

Hrubá realizovaná poptávka v prvním čtvrtletí dosáhla objemu 384 700 m2, což je ve srovnání s předchozím čtvrtletím nárůst o 24 %, ale pokles o 6 % ve srovnání se stejným obdobím minulého roku. Naopak, čistá realizovaná poptávka vzrostla meziročně i oproti předchozímu kvartálu zhruba o 50 %, a to na 277 400 m2. Poptávku táhly výrobní společnosti, které stály za více než polovinou čisté realizované poptávky, za nimi následovaly firmy z logistického sektoru s 26% podílem na čisté poptávce.

 

Nejvyšší dosahované nájemné (prime headline rent) zůstává v Praze stabilní na úrovni 4,00 – 4,50 EUR/m2 za měsíc, v Jihomoravském kraji 4,20 – 4,50 EUR/m2/měsíc. Nájemné u projektů stavěných na míru (built-to-suit) v lokalitách s malou konkurencí bývá obvykle vyšší.