Článek

Prague Office Market Report Q1 2020

Přečtěte si naši nejnovější zprávu průzkumu trhu a získejte přehled o aktuálních kancelářských trendech v Praze.

května 01, 2020

Těší nás, že Vám můžeme představit nejnovější zprávu o pražském  trhu kancelářských nemovitostí. Zpráva výzkumu trhu poskytuje aktualizaci po prvním čtvrtletí roku 2020 a nabízí první náhled na trh v tomto roce.

První čtvrtletí tohoto roku bylo velmi neobvyklé. Po dvou měsících běžného byznysu se trh začátkem března zastavil kvůli hrozbě pandemie. Naše data v této zprávě průzkumu trhu již ukazují některé náznaky vlivu této bezprecedentní situace, ale celkový obraz dopadu pandemie bude jasnější v následujících týdnech a měsících. Konec prvního čtvrtletí přinesl nečekané změny a ovlivnil  způsob, jakým žijeme a jak pracujeme.

Kancelářský trh v Praze má silný základ. Dopad pandemie se projeví až ve druhém čtvrtletí.

Blanka Vačkova, Head of Research, JLL

Společnosti začaly dočasně přesouvat veškerou spolupráci mezi svými zaměstnanci a klienty do online prostředí. To je na jedné straně obrovská výzva, ale může to být také urychlovač technologické a další transformace sektoru. Celkové dopady pandemie na český trh zatím nejsou známy, je ale důležitési uvědomit, že kancelářský trh v Praze je založen na silném základu. Většina prvního čtvrtletí však nebyla pandemií ovlivněna a skutečný dopad se proto projeví až ve druhém čtvrtletí tohoto roku. Situaci budeme dále sledovat a budeme vás informovat v dalších průzkumech, které pro vás připravujeme.

V 1. čtvrtletí 2020 byly v Praze dokončeny dvě kancelářské budovy o celkové výměře 20 800 m2. Nová nabídka zahrnuje budouvu Churchill II (11 200 m2) v Praze 2 a druhou fázi komplexu Kotelna Park (9 600 m2) v Praze 5. Celkový objem moderních kancelářských prostor vzrostl na 3 674 600 m2. Tempo stavební činnosti, které bylosilné i v předchozích čtvrtletích, pokračovalo na vysoké úrovni.

V současné době je ve výstavbě přibližně 253 700 m2 kancelářských prostor s plánovaným dokončením v letech 2020 - 2021. Podíl spekulativní výstavby činí 59 %, zatímco před rokem to bylo 62 %. Odhadujeme, že do konce roku 2020 dosáhne celková nová nabídka přibližně 171 900 m2, což je o 15 % méně než v předcházejícím roce.

Chcete vědět více? Napište nám a získejte kompletní report.

Chcete víc? Kontaktujte náš tým.