Článek

Proč ve střední a východní Evropě nabírá tempo výstavba nájemního bydlení 

Nová generace nájemníků vytváří ve velkých městech střední a východní Evropy poptávku po nových a profesionálně spravovaných bytech a studentských ubytovnách.

února 24, 2020

Mladí lidé, kteří se kvůli práci nebo studiu stěhují do velkých měst střední a východní Evropy, si mohou vybírat ze stále širší nabídky nájemního bydlení.

V oblíbených čtvrtích velkých měst celého regionu vyrůstají nové a profesionálně spravované nájemní budovy, které nájemníkům nabízejí pokoje a vybavenost reagující na jejich specifické potřeby. Atraktivita velkých měst neunikla ani pozornosti investorů.

„Investoři hledají potenciál, který dokáží nabídnout profesionálně spravované nájemní byty a studentské ubytovny v našem regionu. V Polsku i v České republice je mezi vzdělanými zaměstnanci vysoká poptávka po bydlení ve velkých městech. Tato situace přináší velké příležitosti v oblasti studentského ubytování a nájemního bydlení,“ popisuje Maximilian Mendel, který ve společnosti JLL Poland řídí investice do rezidenčních nemovitostí.

Skandinávská realitní firma Heimstaden nedávno od společností Round Hill Capital a Blackstone za 1,3 miliardy € koupila společnost Residomo, která disponuje největším portfoliem rezidenčních budov v České republice.

O rezidenční trh v sousedním Polsku se pak zajímají zejména investoři z Německa (Zeitgeist Asset Management, TAG Immobilien, Catella), Izraele (Aurec Capital) a USA (Pimco).

Společnost Griffin Real Estate prostřednictvím své dceřiné firmy Resi4Rent, která je v Polsku největší soukromou platformou pro nájemní bydlení, v současnosti realizuje výstavbu šesti projektů ve Varšavě, Poznani, Gdaňsku a Vratislavi. Platformu, která má za cíl do roku 2023 postavit přibližně 7500 bytů, podporuje globální investiční společnost Pimpo.

Dle slov Maximiliana Mendela bude tento model výstavby nájemního bydlení stále běžnější.

„Zahraniční investoři potřebují zkušenosti a znalosti místní platformy, zatímco místní platforma ke svému růstu potřebuje finanční kapitál, který mají zahraniční investoři.“

Měnící se životní návyky

Dle názoru Maximiliana Mendela velká města střední a východní Evropy nabízejí nejen stabilní příjem z pronájmu, ale také možnost zvyšování nájemného, které není vystaveno takovým regulačním tlakům jako jinde v Evropě.

Tato situace do značné míry vyplývá ze zásadních změn, ke kterým v oblasti bydlení dochází v celém regionu střední a východní Evropy. Doposud zde bylo běžné, že lidé bydleli ve vlastním. Například ve Varšavě na nájemní bydlení připadá pouze zhruba desetina veškerých nemovitostí.

Pořízení vlastního bydlení je však stále obtížnější, a to zejména pro ty, kteří se do metropolí regionu stěhují z malých měst.

„Důvodem jsou nejen rostoucí ceny bytů, ale hlavně požadavek bank, aby zájemce o hypotéku měl vlastní prostředky ve výši přibližně 20% kupní ceny. Za růstem nájemního bydlení ve městech stojí také větší mobilita generace, která je právě na začátku svého profesního života,“ dodává Maximilian Mendel.

A zapomenout nesmíme ani na to, že dnešní mladá generace touží po vlastním prostoru.

„Doposud bývalo běžné, že spolu v jednom bytě žilo několik generací. To se však mění, protože mladí lidé s dobrou prací jsou finančně více nezávislí a také ovlivněni tím, co vidí v zahraničí,“ podotýká Maximilian Mendel.

„Tento sociální trend, který byl doposud rozšířen v západní Evropě, se začíná stále více projevovat i ve velkých městech střední a východní Evropy a přinese změnu do celého sektoru.“

Nový standard bydlení pro studenty

Zájmu developerů se těší také výstavba ubytoven pro studenty.

„Dny společných sociálních zařízení na chodbách a sdílených pokojů jsou sečteny. Studenti dnes chtějí lepší kvalitu a více soukromí a developeři a investoři jejich potřebám naslouchají,“ poznamenává Maximilian Mendel.

Například v Krakově, kde studenti během školního roku tvoří přibližně pětinu populace, loni německá společnost International Campus, která se specializuje na studentské bydlení, zahájila výstavbu rezidenčního komplexu The Fizz s tisícovkou pokojů. Tento koncept má ke společnému soužití blíže než mnohé studentské koleje.

Komplex The Fizz je realizován formou joint venture s rakouskou investiční společností Alkyon Partners a představuje druhou investici společnosti International Campus ve střední Evropě. Ta do tohoto regionu vstoupila studentskou rezidencí, která se letos otevře v pražských Holešovicích.

„Studentské a profesionálně spravované nájemní bydlení je teprve ve svých počátcích. Vzhledem k rostoucí poptávce však má velký potenciál. Můžeme se tedy těšit na další projekty, vyšší standard a lepší lokality.“

„Nájemní trh ve střední a východní Evropě se stále vyznačuje velmi fragmentovanou vlastnickou strukturou, která s sebou přináší nízkou míru institucionalizace. Je však patrné, že oba sektory začínají kopírovat trendy, které se projevují mimo náš region,“ uzavírá Maximilian Mendel.

Chcete víc? Kontaktujte náš tým.