Článek

Dopad koronaviru na realitní trh v oblasti Asie a Pacifiku

Rychlá opatření proti šíření viru pomohla předejít výrazným turbulencím, na konečný účet si však budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

února 12, 2020

Realitní investoři z asijskopacifické oblasti se připravují na negativní následky koronaviru, které dále prohloubí již existující ekonomické problémy v regionu.

Podle aktuální studie společnosti JLL nelze zatím s přesností určit dopad koronaviru na trh s komerčními nemovitostmi, nicméně vzhledem ke stále důležitější pozici Číny ve světě se s jeho negativními hospodářskými následky zřejmě musí počítat.

„Virus Čínu zasáhl v nepříznivou dobu, tj. na začátku nového kalendářního roku, a kulminoval na konci ledna během tamního nejdůležitějšího svátku, kterým je příchod nového čínského roku. Toto načasování čínské ekonomice zabránilo v tom, aby se opět naplno rozjela,“ poznamenává Roddy Allan, Chief Research Officer v JLL Asia Pacific.

Koronavirus, který se ke konci loňského prosince objevil nejprve v čínském Wuhanu, se již rozšířil do celého světa, přičemž případy nákazy byly hlášeny z jihovýchodní Asie, Evropy a USA. V kontinentální Číně koronavirus negativně zasáhl chod továren, provoz nákupních center a cestovní ruch, a tím dále prohloubil problémy způsobené obchodní válkou s USA.

„Čínská vláda si je vědoma svého zásadního vlivu na stabilitu světové ekonomiky, a proto v reakci na šíření koronaviru rychle přijala razantní opatření, která pomohla předejít výrazným turbulencím,“ poznamenává Roddy Allan.

Prohloubení stávajících problémů

Ačkoli konečná čísla za rok 2019 doposud nejsou k dispozici, podle říjnové zprávy Světové banky růst hrubého domácího produktu asijskopacifické oblasti v důsledku obchodní války a nižší globální poptávky po exportovaném zboží pravděpodobně zpomalil z 6,3% v roce 2018 na 5,8%.

I když si realitní trh v regionu jako celek nevedl v roce 2019 špatně, v jeho klíčových městech, jako např. v Hongkongu a Pekingu, je patrný pokles nájemného.

„Již před vypuknutím koronaviru byli investoři opatrní a hledali sektory a trhy, které se vyznačují odolností v dobách přetrvávající politické nejistoty a postupného zpomalování globální ekonomiky. S vypuknutím epidemie se důraz na takové sektory a trhy ještě více prohloubil,“ dodává Roddy Allan.

Dle jeho názoru by se investoři neměli přehnaně spoléhat na to, že letošní situace na trzích bude kopírovat vývoj po epidemii těžkého akutního respiračního syndromu (SARS), která vypukla v roce 2003.

Epidemie SARS zasáhla v březnu 2003 Hongkong, přičemž tehdy byla ekonomika kontinentální Číny devětkrát menší než dnes. Čína je v současnosti největším světovým vývozcem, druhým největším dovozcem a druhou největší ekonomikou světa, přičemž v době vypuknutí epidemie SARS byla šestá.

Roddy Allan se domnívá, že koronavirus bude mít na investice do nemovitostí v regionu „výrazný, ale přitom krátkodobý“ dopad.

„Pokud tato mimořádná situace skončí během tří až šesti měsíců, měla by mít jen omezený dopad na objem transakcí. Ten se může mírně snížit během prvního pololetí roku 2020, protože někteří investoři zaujali vyčkávací taktiku a odkládají plánované transakce. Vzhledem k expanzivní měnové politice by se však objem transakcí měl v druhém pololetí vrátit zpět na obvyklou úroveň,“ dodává Roddy Allan.

Trpí především maloobchod a cestovní ruch

Mezi prvními, kdo pocítil dopad koronaviru, bylo odvětví služeb. Koronavirus se negativně podepsal na obsazenosti hotelů v Hongkongu, Malajsii, na Filipínách, v Singapuru, Thajsku a v Austrálii, kde čínští turisté patří mezi největší skupiny návštěvníků. Letecké spojení s Čínou omezila celá řada předních aerolinek včetně společností Cathay Pacific, Singapore Airlines a Air Asia.

Dopad koronaviru zřejmě pocítí také maloobchodníci v Číně, Hongkongu a Singapuru. Tamní zákazníci se začínají vyhýbat rušným místům, jako např. obchodním centrům, a globální značky včetně společností Nike, Apple a Starbucks již zavírají své obchody v kontinentální Číně, aby zabránily šíření viru mezi zaměstnanci a zákazníky.

„Je naprosto evidentní, že nastalá situace krátkodobě zhorší náladu investorů, nicméně nečekáme, že by koronavirus měl na nemovitosti v asijskopacifické oblasti trvalý negativní dopad. Jakmile se podaří dostat virus pod kontrolu, rizikové prémie půjdou opět dolů.“

COVID-19 ovlivňuje komunity po celém světě. Chceme vám proto pomoci orientovat se v tom, jaký bude mít tato situace dopad na vaše pracoviště, vaše aktiva a globální realitní trh.

Chcete víc? Kontaktujte náš tým.