Výzkum

Embracing sustainability
in Life Sciences

The first in our new research series
looks at the Life Sciences sector’s
challenge to marry environmental
impact with unprecedented demand
for specialist buildings
.
září 30, 2021
Autor:
  • Dr Ross Gray
  • Dr Glenn Crocker
  • Chris Walters
  • Alexandra Ingram

Historically the Life Sciences sector has not placed sustainability as a particularly high priority, in part due to the significant challenges it faces in achieving a balance in resource usage and waste disposal.

However, with Life Sciences real estate using up to 10 times the energy and four times the water of commercial office real estate, and enough plastic waste to cover 138,000 hectares each year, sustainability solutions need to be incorporated to ensure that assets remain viable for both occupiers and investors.

Our new report looks to create a roadmap towards solutions, outlining the challenges the Life Science sector currently faces to achieve greater sustainability and the importance to the real estate sector of addressing these. It identifies a number of areas within the real estate industry that need to be taken into consideration, for both occupiers and investors, which include the balance in emission and retention of carbon; energy consumption and generation; water usage; and waste disposal and recycling.

Chcete-li si stáhnout přehled, vyplňte tento formulář

Při odesílání formuláře došlo k chybě. Zkuste to znovu.

 

Oznámení o ochraně osobních údajů

Jones Lang LaSalle (JLL) je spolu s dceřinými společnostmi a přidruženými subjekty předním světovým poskytovatelem služeb v oblasti nemovitostí a správy investic. Bereme vážně odpovědnost za ochranu osobních údajů, které nám byly poskytnuty.

Vaše osobní údaje shromažďujeme za účelem vyřízení vašeho dotazu.

Snažíme se zajistit, aby vaše osobní údaje byly odpovídajícím způsobem zabezpečeny po celou dobu, kdy je z oprávněných obchodních nebo právních důvodů potřebujeme. Poté je bezpečně odstraníme. Další informace o tom, jak JLL zpracovává vaše osobní údaje, naleznete v našem prohlášení o ochraně osobních údajů.