Výzkum

Global Market Perspective November 2017

As we move into the final quarter, 2017 is turning out to be a robust year for commercial real estate and, barring any major shocks, 2018 is set for more of the same. Office leasing markets continue to see expansionary activity and are expected to remain buoyant through 2018. Meanwhile, the logistics sector continues to surge ahead with rental uplifts projected in both the U.S. and Europe next year. Investor demand for real estate is unabated with full-year 2017 investment activity on pace to match last year, although volumes are likely to soften marginally in 2018 due to a shortage of product and investors exercising late-cycle caution.

For the most up-to-date Global Market Perspective and to compare real estate performance using our data visualisation toolkits, visit our dedicated microsite: http://gmp.jll.com/gmp

Chcete-li si stáhnout přehled, vyplňte tento formulář

Při odesílání formuláře došlo k chybě. Zkuste to znovu.

 

Oznámení o ochraně osobních údajů

Jones Lang LaSalle (JLL) je spolu s dceřinými společnostmi a přidruženými subjekty předním světovým poskytovatelem služeb v oblasti nemovitostí a správy investic. Bereme vážně odpovědnost za ochranu osobních údajů, které nám byly poskytnuty.

Vaše osobní údaje shromažďujeme za účelem vyřízení vašeho dotazu.

Snažíme se zajistit, aby vaše osobní údaje byly odpovídajícím způsobem zabezpečeny po celou dobu, kdy je z oprávněných obchodních nebo právních důvodů potřebujeme. Poté je bezpečně odstraníme. Další informace o tom, jak JLL zpracovává vaše osobní údaje, naleznete v našem prohlášení o ochraně osobních údajů.