Prague City Report
Q2 2020
Prague City Report poskytuje čtvrtletní přehled pražského realitního trhu, který zahrnuje následující oblasti: investice do nemovitostí, bydlení, kanceláře, průmysl a maloobchod
Jak se proměnil pražský realitní trh v druhém čtvrtletí roku 2020?
Podle Oxford Economics se očekává, že český HDP klesne v roce 2020 o 6,5 %, a to kvůli pomalejšímu oživení ekonomiky, než se pro druhou polovinu roku předpokládalo. I přes zrychlenou činnost v červnu bylo druhé čtvrtletí letošního roku kvůli opatření v rámci EU bezútěšné. Očekáváme, že část oživení hospodářství se přesune až do roku 2021, kdy může HDP vzrůst až na 7,4 %.
Výdaje spotřebitelů vyskočily v květnu díky uvolnění vládních opatření o 12,9 %, ale i tak to bylo o 8,8 % méně oproti předchozímu roku. Ještě znepokojivější je, že oživení spotřebitelských výdajů je vysoce asymetrické – vládní omezení totiž přetrvávají a nadále ovlivňují sektory jako pohostinství, cestovní ruch nebo kulturu. Oxford Economics předpovídá pokles soukromé spotřeby v roce 2020 o 6,2 %. Oživení předpokládá až na přelomu roku a především v roce 2021, kdy je očekáván růst o 6,5 %.
Průmyslová produkce se v květnu zlepšila z nepříznivé dubnové úrovně, ale meziročně byla o téměř 26 % nižší. Ekonomiku nejvíce ovlivňuje závislost na výrobě automobilů. Ta se nyní sice opět obnovila, ale poptávka zůstává nadále znatelně nižší. Výrobu navíc omezují bezpečnostní a hygienická opatření. Průmyslová produkce by měla v roce 2020 klesnout o 9 %.
Jakmile se ekonomika znovu otevře, musí se strategie a politika proměnit ze zmírňování dopadu na podporu oživení ekonomiky. ČNB však na svém červnovém zasedání přijala přístup „počkejme a uvidíme“. Vláda navíc překročila díky podpoře v parlamentu rozpočtový schodek 500 miliard (10 % HDP), ale její stimulační plán zůstává příliš vágní na to, aby dostatečně podpořil zotavení české ekonomiky.
Dopad pandemie na ekonomiku nás tak nemine a její následky si pravděpodobně budeme nest ještě dlouho.