Výzkum

Prague City Report
Q2 2020

Prague City Report poskytuje čtvrtletní přehled pražského realitního trhu, který zahrnuje následující oblasti: investice do nemovitostí, bydlení, kanceláře, průmysl a maloobchod

srpna 19, 2020

Jak se proměnil pražský realitní trh v druhém čtvrtletí roku 2020?

Podle Oxford Economics se očekává, že český HDP klesne v roce 2020 o 6,5 %, a to kvůli pomalejšímu oživení ekonomiky, než se pro druhou polovinu roku předpokládalo. I přes zrychlenou činnost v červnu bylo druhé čtvrtletí letošního roku kvůli opatření v rámci EU bezútěšné. Očekáváme, že část oživení hospodářství se přesune až do roku 2021, kdy může HDP vzrůst až na 7,4 %.

Výdaje spotřebitelů vyskočily v květnu díky uvolnění vládních opatření o 12,9 %, ale i tak to bylo o 8,8 % méně oproti předchozímu roku. Ještě znepokojivější je, že oživení spotřebitelských výdajů je vysoce asymetrické – vládní omezení totiž přetrvávají a nadále ovlivňují sektory jako pohostinství, cestovní ruch nebo kulturu. Oxford Economics předpovídá pokles soukromé spotřeby v roce 2020 o 6,2 %. Oživení předpokládá až na přelomu roku a především v roce 2021, kdy je očekáván růst o 6,5 %.

Průmyslová produkce se v květnu zlepšila z nepříznivé dubnové úrovně, ale meziročně byla o téměř 26 % nižší. Ekonomiku nejvíce ovlivňuje závislost na výrobě automobilů. Ta se nyní sice opět obnovila, ale poptávka zůstává nadále znatelně nižší. Výrobu navíc omezují bezpečnostní a hygienická opatření. Průmyslová produkce by měla v roce 2020 klesnout o 9 %.

Jakmile se ekonomika znovu otevře, musí se strategie a politika proměnit ze zmírňování dopadu na podporu oživení ekonomiky. ČNB však na svém červnovém zasedání přijala přístup „počkejme a uvidíme“. Vláda navíc překročila díky podpoře v parlamentu rozpočtový schodek 500 miliard (10 % HDP), ale její stimulační plán zůstává příliš vágní na to, aby dostatečně podpořil zotavení české ekonomiky.

Dopad pandemie na ekonomiku nás tak nemine a její následky si pravděpodobně budeme nest ještě dlouho.

Chcete-li si stáhnout přehled, vyplňte tento formulář

Při odesílání formuláře došlo k chybě. Zkuste to znovu.

 

Oznámení o ochraně osobních údajů

Jones Lang LaSalle (JLL) je spolu s dceřinými společnostmi a přidruženými subjekty předním světovým poskytovatelem služeb v oblasti nemovitostí a správy investic. Bereme vážně odpovědnost za ochranu osobních údajů, které nám byly poskytnuty.

Vaše osobní údaje shromažďujeme za účelem vyřízení vašeho dotazu.

Snažíme se zajistit, aby vaše osobní údaje byly odpovídajícím způsobem zabezpečeny po celou dobu, kdy je z oprávněných obchodních nebo právních důvodů potřebujeme. Poté je bezpečně odstraníme. Další informace o tom, jak JLL zpracovává vaše osobní údaje, naleznete v našem prohlášení o ochraně osobních údajů.