Technology and innovation in the hybrid age

Creating the workplace of the future

55% of office-based employees globally have already adopted a hybrid working pattern, while 77% of CRE leaders in our recent Future of Work survey say flexibility is key to attracting and retaining staff. The shift to hybrid will demand a much greater reliance on technology. Organizations that empower their workforce and support flexibility with the right tools will reap the greatest long-term benefits.

Our latest research will help you navigate the complexities of the technology landscape and highlight best-practice implementation strategies to create a resilient, flexible and adaptable workplace and portfolio of the future.

This paper draws on the results of our Future of Work survey of over 1,000 decision-makers across the globe.

Transform how your buildings run

Technology driven by real estate expertise enables smart space utilization, data-driven decision-making, sustainability, worker productivity and high ROI.

Download the full report

Při odesílání formuláře došlo k chybě. Zkuste to znovu.

 

Oznámení o ochraně osobních údajů

Jones Lang LaSalle (JLL) je spolu s dceřinými společnostmi a přidruženými subjekty předním světovým poskytovatelem služeb v oblasti nemovitostí a správy investic. Bereme vážně odpovědnost za ochranu osobních údajů, které nám byly poskytnuty.

Vaše osobní údaje shromažďujeme za účelem vyřízení vašeho dotazu.

Snažíme se zajistit, aby vaše osobní údaje byly odpovídajícím způsobem zabezpečeny po celou dobu, kdy je z oprávněných obchodních nebo právních důvodů potřebujeme. Poté je bezpečně odstraníme. Další informace o tom, jak JLL zpracovává vaše osobní údaje, naleznete v našem prohlášení o ochraně osobních údajů.

Yuehan Wang
Global Research Associate, Real Estate Technology JLL
Matthew McAuley
Director, Global Research
Dr. Marie Puybaraud
Global Head of Research, JLL Work Dynamics
Hannah Dwyer
Head of EMEA Work Dynamics Research & Strategy JLL Work Dynamics
Amber Schiada
Head of Research, Americas, JLL Work Dynamics
James Taylor
Head of Research, Asia Pacific, JLL Work Dynamics