Výzkum

Resilience in the built environment

How can organizations prepare for future disruption and thrive?

září 13, 2022
Autor:
  • Dr Marie Puybaraud

While flexibility is what everybody craves, adaptability is what every enterprise needs. 

Organizations around the world are putting aside their continuous readjustments to the return to the office and are shifting towards a long-term transformation to the new future of work. Evidence demonstrates that systemic and robust organizational resilience will be fundamental to sustain this new working structure, and without it puts the long–term survival of businesses at risk.

We define resilience in the built environment as an ecosystem’s ability to absorb shocks and disruptions, to cope with uncertain situations through rigorous preparedness, mitigation and adaptation, and to recover from it to flourish.

Resilience in the built environment relies on this complex ecosystem which we articulated around three pillars: Enterprise resilience, Societal resilience and Personal resilience.

Despite ongoing disruption, which is expected to continue, we believe that now is the time for organizations to seize the opportunity to transform their real estate operational models and build their competitive advantage.

Fill out this form to download report

Při odesílání formuláře došlo k chybě. Zkuste to znovu.

 

Oznámení o ochraně osobních údajů

Jones Lang LaSalle (JLL) je spolu s dceřinými společnostmi a přidruženými subjekty předním světovým poskytovatelem služeb v oblasti nemovitostí a správy investic. Bereme vážně odpovědnost za ochranu osobních údajů, které nám byly poskytnuty.

Vaše osobní údaje shromažďujeme za účelem vyřízení vašeho dotazu.

Snažíme se zajistit, aby vaše osobní údaje byly odpovídajícím způsobem zabezpečeny po celou dobu, kdy je z oprávněných obchodních nebo právních důvodů potřebujeme. Poté je bezpečně odstraníme. Další informace o tom, jak JLL zpracovává vaše osobní údaje, naleznete v našem prohlášení o ochraně osobních údajů.